logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: 01_Waldemar-Wylegalski_Archidiecezja-Poznańska/ -

Ojczyzna to dar

Wtorek, 27 grudnia 2016 (01:31)

Przed bezrozumnym wystawianiem Ojczyzny na niebezpieczeństwo przestrzegają polscy biskupi.

O sporach politycznych, które aktualnie wstrząsają naszą Ojczyzną, oraz o obowiązku poszanowania demokratycznie wybranej władzy mówili w czasie Bożego Narodzenia pasterze Kościoła w Polsce. Zachęcali do przebaczenia i pojednania, odejścia od złorzeczenia i pójścia drogą błogosławieństwa.

– Kościół uczy, że prawdziwy pokój możliwy jest tylko dzięki przebaczeniu i pojednaniu – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki. Życzył zdolności miłowania drugiego człowieka, którą zaszczepił w nas Chrystus. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w czasie Pasterki w Poznaniu zachęcał do modlitwy o prawdziwy pokój, który nie jest jedynie piękną fasadą dla ukrycia sporów i podziałów.

W zdecydowanych słowach księża biskupi napiętnowali nieuszanowanie świąt Bożego Narodzenia przez posłów opozycji, którzy okupują salę sejmową. Politycy ci złamali wielowiekową zasadę pokoju Bożego, który zawierały zwaśnione strony na czas świąt religijnych. Jak zwrócił uwagę ks. abp Sławoj Leszek Głódź, zostało to naruszone w Polsce mimo podjętych prób rozwiązania konfliktu. – Nasza Ojczyzna jest wielkim darem Boga. Oparte na demokratycznych zasadach państwo polskie jest wielkim dobrem wspólnoty naszego Narodu. Nie jest igraszką losu. Kaprysem możnego satrapy. Wypadkową politycznych machinacji silnych mocarstw – zaznaczył metropolita gdański.

– Nie można tego wielkiego dobra bezrozumnie wystawiać na niebezpieczeństwo. Osłabiać. Negować wszystko, cokolwiek uczynią ci, których przecież u steru nawy państwowej postawiła swobodna wola wyborców. Odwracać znaczenie pojęć. Obroną demokracji nazywać okupację sali sejmowej, a zamachem stanu – sprawowanie władzy przez zwycięskie ugrupowanie. To jakaś przedziwna kakofonia. Niepojęta w porządku logiki – podkreślił ks. abp Głódź.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik