logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Atak na Obraz Matki Bożej to atak na istotę polskości

Niedziela, 9 grudnia 2012 (15:02)

Aktualizacja: Niedziela, 9 grudnia 2012 (16:31)

Wypowiedź o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry, dla Radia Jasna Góra:

Drodzy Bracia i Siostry, myślę, że wszystkich nas zmroziła rano wiadomość o tym, że próbowano zniszczyć Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze.

Cudowny Obraz Matki Bożej Królowej Polski – kult Polaków, symbol naszej wiary i naszej nadziei, symbol naszej tożsamości narodowej. Wiadomość ta nas zmroziła, wydała się wręcz nieprawdopodobna, wstrzymaliśmy oddech, zatrzymały się nasze serca, jednak dzięki Bogu Obraz ocalał.

Jednak dzięki Bogu nasi ojcowie, którym powierzono straż nad tą świętością, wypełnili swoje zadanie, aby Obraz strzec przed tymi, którzy nie wiedzą, co czynią. Obraz był zabezpieczony tak skutecznie, że nie poniósł żadnego szwanku podczas dzisiejszej rannej próby zniszczenia go. Cała Polska zapłakała, również w sposób fizyczny. Wielu ludzi zwróciło swoje przerażone serca  ku Jasnej Górze.

Dziękujemy za tę troskę naszego Narodu o klasztor, o sanktuarium, o Jasną Górę. Dziękujemy za modlitwy, za słowa wsparcia, a wszystkim służbom za ich profesjonalną i szybką akcję spieszenia z pomocą, ochrony Jasnej Góry przed tymi, którzy - jeszcze raz powtarzam - nie wiedzą, co czynią. Wielu z nas atak na ten Obraz odczytuje jako atak na samą istotę polskości, na sam główny nerw naszej wrażliwości narodowej i religijnej, zniszczyć bowiem symbol, zniszczyć znak jedności, to znaczy zniszczyć również nadzieję, że przecież nic się nie da tak naprawdę w Narodzie Polskim zniszczyć, dopóki jest cześć i wiara, i należna miłość skierowana ku Matce Bożej.

Jeśli ktoś myślał, że w ten sposób cokolwiek zniszczy w wierzących dzieciach tego Narodu, niech wie, że te dzieci dziś połączą się o 21.00 w wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego, aby powiedzieć jeszcze raz mocno i głośno: "Jestem, pamiętam, czuwam". Mocno, z całym przekonaniem złączmy się w tej modlitwie. Ci, którzy mogą, niech na 21.00 dziś przyjdą na Jasną Górę; ci, którzy nie mogą, niech połączą się w tej modlitwie przez Telewizję Trwam, przez  Radio Jasna Góra, Radio Maryja, inne stacje radiowe.

Wszyscy, którzy w tej godzinie mogą stanąć przed Obrazem Matki Bożej i powiedzieć Jej: "Jestem, pamiętam, czuwam", niech to zrobią dziś z potrzeby serc i z potrzeby obrony tego, co święte i polskie, w Ojczyźnie naszej, w tym momencie o to gorąco proszę. Amen.

NaszDziennik.pl