logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / -

Pamiętajmy o modlitwie

Środa, 1 lutego 2017 (19:02)

Proces beatyfikacyjny ks. kard. Augusta Hlonda „posunął się do przodu” – poinformował przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki TChr. 9 marca br. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbędzie się dyskusja Komisji Teologicznej nad Positio super vila et virtutibus Sługi Bożego kard. A. Hlonda.

„Dyskusja Komisji Teologów, która odbędzie się w Rzymie, jest też wyzwaniem dla nas samych, abyśmy tej sprawy nie pozostawili bez dalszego zainteresowania. W związku z tym ośmielam się prosić Ekscelencję o modlitwę osobistą, jak i wiernych w Archidiecezji, z którą przecież tak bardzo mocno związany był kard. August Hlond, w intencji pozytywnego przebiegu dyskusji Komisji” – napisał do metropolity katowickiego ks. abp Wiktora Skworca ks. Głowacki.

Ks. kard. August Hlond od roku 1922 był administratorem apostolskim dla Górnego Śląska. 28 października 1925 Papież Pius XI zatwierdził nową organizację terytorialną Kościoła w Polsce. Jedną z nowo powołanych do życia struktur była diecezji katowicka. August Hlond został jej pierwszym biskupem (nominacja 14 grudnia 1925 r.). Diecezją kierował do czerwca 1926 r. kard. Hlond zmarł 22 października 1948 w Warszawie. Został pochowany w podziemiach archikatedry św. Jana w Warszawie. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w roku 1992. Proces diecezjalny trwał do 21 października 1996 roku. Po przekazaniu dokumentacji do Watykanu stosowna kongregacja wydała 6 marca 1998 roku dekret o ważności procesu na etapie diecezjalnym. Przez następnych dziesięć lat trwały prace nad positio, które oficjalnie zaprezentowano w 60. rocznicę śmierci Sługi Bożego 22 października 2008 roku.

MP

NaszDziennik.pl