logo
logo
zdjęcie

Stanisław Kogut

Polska i Europa potrzebują ewangelizacji

Wtorek, 14 marca 2017 (03:19)

W kinach można oglądać film „Zerwany kłos”. Historię bł. Karoliny Kózki opowiedzieli studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Telewizją Trwam.

Dobrze pamiętam ten dzień, gdy 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkę błogosławioną. Historia tej niezwykłej Polki jest wspaniała. Mimo młodego wieku wartości zaszczepione jej przez rodziców rozwinęła do tego stopnia, że wolała śmierć niż pohańbienie przez carskiego żołdaka. Wierność Bogu i ideałom wyniosła ją na ołtarze.

Przypominając jej święte życie, studenci z Torunia wykazali się niebywałą dojrzałością. Wszyscy wiemy, w jakich czasach przyszło nam żyć. Tradycyjne wartości są deptane, promuje się zboczenia i rozwiązłość, a część młodzieży żyje w myśl zasady: „Róbta, co chceta”.

Według mnie, wszystkie panie, które 8 marca krzyczały: „Kaplice wasze, macice nasze”, powinny udać się na ten film, żeby zobaczyć, w jaki sposób cudowna polska dziewczyna walczy o swoją godność. Może doszłyby do jakichś wniosków? Może zrozumiałyby, że kobiecość to coś innego niż domaganie się legalizacji aborcji.

I gdy w kinach można oglądać „Zerwany kłos”, w tym samym czasie w Teatrze Powszechnym pokazywana jest pseudosztuka „Klątwa”. My, Rodzina Radia Maryja, mamy szczególną rolę do odegrania we współczesnej Polsce. Radio Maryja podjęło się trudnego i odpowiedzialnego zadania podtrzymywania tradycji narodowych, a my musimy je z całych sił wspierać. Toruńska rozgłośnia ewangelizuje Polskę. Na tę szczególną rolę bardzo często zwraca uwagę o. dr Tadeusz Rydzyk.

Dzisiaj Polska i Europa potrzebują ewangelizacji. Dlatego ogromnie się cieszę, że sanktuarium w Toruniu zostało poświęcone Maryi Gwieździe Nowej Ewangelizacji. Bo coraz częściej zapomina się o wierze, zapomina się o słowach wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II w Zakopanem pod Krokwią: „brońcie Krzyża od Giewontu do Bałtyku”.

I to jest nasza rola, całej Rodziny Radia Maryja, żebyśmy sięgali do takich wzorców z historii i tak promowali naszą kulturę, jak robią to studenci WSKSiM w Toruniu. Bo to, co nam proponuje Teatr Powszechny i jego „artyści”, to porażka naszego wielowiekowego dziedzictwa.

Dużo osób rozumie wkład Radia Maryja w krzewienie polskiej kultury. W końcu film „Zerwany kłos” został w całości zrealizowany dzięki funduszom zebranym w ramach 1 proc. podatku dochodowego przekazanego na Fundację Nasza Przyszłość. Ludzie pomagają, bo widzą efekty pracy zakonu redemptorystów. Przez lata powstało Radio Maryja, Telewizja Trwam i WSKSiM w Toruniu. W kioskach jest „Nasz Dziennik”. To wszystko trwa i rozwija się dzięki modlitwie i wsparciu Polaków w kraju i za granicą. 

Stanisław Kogut

Autor jest senatorem Prawa i Sprawiedliwości, członkiem senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

NaszDziennik.pl