logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: R.Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Maryja jednoczy na modlitwie

Środa, 12 grudnia 2012 (15:45)

Msze św. połączone z nabożeństwem ekspiacyjnym, nowenny przebłagalne za grzech znieważenia i wszelkiej obrazy czy całonocne czuwanie - Polacy na różne sposoby jednoczą się na modlitwach po dramatycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w minioną niedzielę na Jasnej Górze.

O solidarność w modlitwie w łączności z duchową stolicą Polski zaapelował ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, oraz ojcowie paulini. Informacja o zamachu na Cudowny Wizerunek Królowej Polski wywołała ogromny ból i niedowierzanie wśród naszych rodaków. Spontanicznie i z potrzeby serca wielu z nich gromadzi się na modlitwie, przepraszając i prosząc o wybaczenie. W ten sposób dają także świadectwo swojej wiary i ufności.

Warszawski Rembertów w jedności z Jasną Górą

- Przychodzą teraz czasy inne. Czasy męczeństwa. Oni mówią: trzeba zniszczyć, zabić najświętszą wartość, jaką jest Perła – Matka Boża na Jasnej Górze. Będzie im wtedy łatwiej i tym rebeliantom, i z Rembertowa, i z Warszawy, żeby mogli wkraczać do świątyń, aby dokonywać samosądów, aby dokonywać nowych morderstw, które będą świadectwem działania złych mocy – powiedział podczas porannej Mszy św., poprzedzającej nabożeństwo ekspiacyjne w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w warszawskim Rembertowie, ks. prałat Edward Żmijewski, proboszcz. Każdy, kto poczuje potrzebę serca, może włączyć się do modlitwy sprawowanej w rembertowskiej parafii. Przez cały dzisiejszy dzień po każdej Eucharystii wierni gromadzą się na modlitwie ekspiacyjnej w łączności z Jasną Górą. Kolejne nabożeństwa odbędą się jeszcze po Eucharystiach, które sprawowane będą o godz.: 16.00, 18.00 oraz 19.30.

Polacy zgromadzeni na modlitwach

Gdańsk, Toruń, Bydgoszcz, Tarnobrzeg oraz Madryt (Hiszpania) czy Brisbane (Australia) to tylko wybrane miejscowości, w których sprawowane będą nabożeństwa ekspiacyjne. W wielu miejscach takie modlitwy już się odbyły. Wczoraj miały one miejsce m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, gdzie zgromadzili się radomscy klerycy wraz z profesorami i osobami tworzącymi wspólnotę seminarium. Wieczorem na Jasnej Górze rozpoczęło się całonocne czuwanie połączone z nabożeństwem ekspiacyjnym.

- W naszej parafii przed każdą wieczorną Mszą Świętą o godz. 17.30 odmawiana będzie modlitwa ekspiacyjna w ramach Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Nasza modlitwa jest odpowiedzią nie tylko na ten niegodziwy czyn, ale także za coraz częstsze odchodzenie od Pana Boga. Chcemy w tej codziennej modlitwie przepraszać za wszystko, co obraża Pana Boga i Jego Matkę. Musimy się gorliwie modlić, by nasz Naród się podnosił z tych upadków moralnych – powiedziała w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Zofia Kukowka, członek Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej w Strzebnicy (Tarnowskie Góry).

Przewodniczący Rady Duszpasterskiej parafii imienia Najświętszej Maryi Panny z Warszawy-Międzylesia Mariusz Talarek w chwili zamachu był obecny wraz z pielgrzymką na Jasnej Górze.

Jak wyjaśnił w rozmowie z nami, wierni z jego parafii niemal natychmiast, spontanicznie postanowili „rozpocząć dziewięciodniową nowennę ekspiacją sprawowaną po każdej Mszy Świętej”. Nowenna potrwa do 18 grudnia br. W jej trakcie parafianie „modlą się suplikacją i modlitwą ekspiacyjną”.

- Proboszcz naszej parafii już przed Mszą św. o godz. 10.00 w niedzielę zainicjował nabożeństwo ekspiacyjne. Niektórzy nawet mówią, że nasza parafia jako pierwsza w Polsce rozpoczęła modlitwę przebłagalną za zbezczeszczenie Cudownego Obrazu na Jasnej Górze – wyjaśnił nasz rozmówca.

Jednocześnie zauważył, że „coraz bardziej odczuwamy działanie szatana w świecie, dlatego też tak ważne jest, by wspólnie się zjednoczyć na modlitwie przebłagalnej”.

- Być może to wydarzenie było potrzebne, żeby Polska się obudziła, żeby ludzie jeszcze mocniej i intensywniej się modlili. Poprzez modlitwę dokonuje się wiele cudów, których na co dzień nie widzimy, a które niewątpliwie nadają mu sens. Trzeba więcej nas, ludzi – Stróżów Jasnej Góry i Matki Bożej, którzy będą ofiarnie chronić chrześcijańskich wartości – powiedział Talarek.

Nasz rozmówca ponadto zaznaczył, że te dziewięć dni nowenny było „zewnętrznym znakiem i wyrazem jedności i solidarności, troski i modlitwy wynagradzającej zniewagę profanacji oraz za obronę wartości w naszej Ojczyźnie”.

- Niech Maryja zjednoczy nas na modlitwie o zwycięstwo Dobra i Miłości wobec trudnych faktów – podkreślił Talarek.

Jedną z form łączności z Jasną Górą jest także zapalanie świec i ustawianie ich w naszych oknach. Będzie to widoczny symbol łączności z duchową stolicą Polski w godzinie Apelu Jasnogórskiego. W ten sposób pokażemy, że jesteśmy zjednoczeni w modlitwie.

Dzięki „Naszemu Dziennikowi” możemy informować siebie wzajemnie, w których częściach świata organizowane są nabożeństwa ekspiacyjne. Każdy, kto zechciałby podzielić się informacjami, może uzupełnić formularz tutaj.

Izabela Kozłowska, MM

Aktualizacja 13 grudnia 2012 (10:33)

NaszDziennik.pl