logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Chrześcijaństwo broni człowieka

Czwartek, 20 kwietnia 2017 (02:17)

Chrześcijaństwo to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej. Podkreślił to wczoraj w Warszawie ks. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, w czasie konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 90. urodzin Papieża seniora Benedykta XVI.

 

W czasie naukowego spotkania w siedzibie Episkopatu Polski bardzo szeroko omawiano koncepcję państwa w perspektywie nauczania Benedykta XVI, relacje Kościoła i państwa, a także kierunki ich rozwoju. Swoją wdzięczność organizatorom konferencji w specjalnym liście wyraził Papież senior, podkreślając, że są to zagadnienia kluczowe dla przyszłości naszego kontynentu. Bowiem – jak zaznaczył – „zestawienie między pojęciami radykalnie ateistycznymi Państwa i powstaniem Państwa radykalnie religijnego wśród ruchów muzułmańskich prowadzi nasze czasy do sytuacji wybuchowej, której skutków doświadczamy każdego dnia. Te radykalizmy wymagają pilnie, byśmy rozwinęli przekonywające pojęcie Państwa, które udźwignie konfrontację między tymi wyzwaniami i pomoże je przekroczyć”.

Godność człowieka

Wobec pojawiających się współcześnie niebezpieczeństw ostoją jest dziedzictwo kulturowe, jakie niesie ze sobą chrześcijaństwo. – Chrześcijaństwo to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej i mogą zniszczyć demokrację konstytucyjną oraz pluralistyczne społeczeństwo – podkreślił w swoim przemówieniu prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. kard. Gerhard Müller. W wykładzie „Koncepcja państwa w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” zwracał uwagę, że Kościół jest adwokatem godności człowieka i jego praw. – Człowiek nie istnieje z woli państwa, ale państwo z woli człowieka – zaznaczył ksiądz kardynał. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Jędrzejczyk

Nasz Dziennik