logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach

Czwartek, 20 kwietnia 2017 (21:41)

„Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie” to hasło uroczystości, które w najbliższą niedzielę odbywać się będą w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przez cały dzień na terenie sanktuarium wierni będą mogli korzystać z sakramentu pokuty.

 

Jak mówi ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, miłosierdzie przemienia ludzkie serca, co jest niezwykle ważne w obecnych, bardzo niespokojnych czasach, w których na całym świecie giną niewinni ludzie.

– Najważniejszym zadaniem tego miejsca jest kształtowanie naszych myśli i serc w duchu miłosierdzia. Coroczna uroczystość ku czci Bożego Miłosierdzia, święto ustanowione przez św. Jana Pawła II na przełomie tysiącleci jest wielkim wydarzeniem dla Krakowa, Polski i całego świata – podkreśla ks. Ślusarczyk. 

Obchody święta Miłosierdzia Bożego rozpoczną się całonocnym czuwaniem w sobotę, 22 kwietnia, o godz. 21.00. Wtedy to rozpocznie się nabożeństwo Drogi Miłosierdzia „Spotkanie w blasku wiary”.

– Nabożeństwo prezentuje 21 stacji, a każda uzupełniona będzie filmem ewangelizacyjnym ukazującym stan współczesnego człowieka – wyjaśnia ks. Zygmunt Kosowski, prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

O północy zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył ks. bp Grzegorz Ryś. Kolejne nabożeństwa zaplanowano na godzinę 6.00 oraz 8.00. O godz. 10.00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się główna Msza św., której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Z kolei o godz. 12.30 Mszę św. odprawi o. Marian Waligóra, przeor sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. O godz. 15.00 odbędzie się Godzina Miłosierdzia pod przewodnictwem ks. Franciszka Ślusarczyka. Z kolei o godz. 16.00 Mszę św. przy ołtarzu polowym sprawować będzie ks. bp Damian Muskus. O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. w bazylice, której przewodniczyć będzie ks. bp Jan Zając, a o godz. 19.00 o. Andrzej Zagórski MS, przełożony Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. 

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, która nazywana jest obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego święto to wpisał najpierw ks. kard. Franciszek Macharski w archidiecezji krakowskiej (1985), a następnie niektórzy biskupi polscy na terenach swoich diecezji. Na prośbę Episkopatu Polski w 1995 roku Ojciec Święty Jan Paweł II wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny, 30 kwietnia 2000 roku na placu św. Piotra w Rzymie, Papież ogłosił Niedzielę Bożego Miłosierdzia dla całego Kościoła. 

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa przekazane Siostrze Faustynie. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl