logo
logo

Pielgrzymi odwiedzą miejsca związane z bł. ks. Władysławem Bukowińskim Zdjęcie: / -

Śladami zesłańców

Piątek, 21 kwietnia 2017 (02:20)

Spotkania z Polakami oraz odwiedzanie miejsc związanych z bolesną historią polskich zesłańców na Sybir złożą się na bogaty program pielgrzymki, która wyruszyła wczoraj z Warszawy do Kazachstanu.

 

37-osobowa grupa pielgrzymów z warszawskiej parafii pw. bł. Władysława z Gielniowa wraz z czterema kapłanami podczas 10-dniowej pielgrzymki odwiedzi na kazachskim stepie miejsca drogie Polakom. Wszędzie tam czekają na nich rodacy. Właśnie w Kokszetau, które pielgrzymi odwiedzą jutro, działa jedna z najstarszych i największych organizacji polskich w Kazachstanie. Tu wezmą udział w festiwalu pieśni polskich. Niedzielę Miłosierdzia Bożego pielgrzymi przeżyją w Pietropawłowsku. W tym mieście nawiedzą także kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego – najstarszą świątynię katolicką w Kazachstanie, zbudowaną przez zesłańców z Polski i Niemiec. Wieczorem w centrum Kultury Polskiej „Kopernik” oczekiwać będą na nich Polacy działający w Pietropawłowsku.

Wyczekiwanym przez pątników miejscem odwiedzin jest słynące z cudu rozmnożenia ryb Oziornoje. Znajduje się tu sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Uczestnicząc w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, pielgrzymi przejdą pod krzyż na Wzgórzu Wołyńskim, gdzie przy pomniku upamiętniającym ofiary represji w Kazachstanie złożą kwiaty i zapalą znicze.

W Tajynszy Polacy odwiedzą stację kolejową, na której w 1936 i 1940 roku wysadzano transporty polskich zesłańców. Odwiedzą także pobliskie wioski założone przez polskich zesłańców w 1936 roku – m.in. Czkałowo, Jasną Polanę, Zielony Gaj.

W planach wizyty nie mogło zabraknąć miejsc związanych z bł. ks. Władysławem Bukowińskim. Śladem tego kapłana na pielgrzymkę zapragnął wyruszyć ks. Mieczysław Mackiewicz z parafii św. Biskupa Stanisława z Łomnej. – Chcę zobaczyć obozy, kościoły, nowe budowle. Najbardziej chciałem zobaczyć ślady ks. Bukowińskiego w Karagandzie, gdzie wniósł tyle modlitwy, tworzył tamtejszy Kościół – powiedział.

Pielgrzymi odwiedzą kościół pw. św. Józefa w Karagandzie, w którym kapłan pierwotnie był pochowany, oraz katedrę Matki Bożej Fatimskiej, gdzie obecnie znajduje się grób kapelana zesłańców, pojadą także na tereny dawnego obozu NKWD, a w Dolinkach zwiedzą muzeum KarŁagu, jeden z największych obozów pracy na terenie byłego Związku Sowieckiego.

Na dziś zaplanowano wizytę w Akmolińskim Obozie Żon Zdrajców Ojczyzny w Malinówce, oddalonej kilkadziesiąt kilometrów od Astany. W stołecznej katedrze pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy pątnicy uczestniczyć będą we Mszy św.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Małgorzata Jędrzejczyk, Moskwa

Nasz Dziennik