Przez sto dni w kościele św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym codziennie o godz. 19.15 różne wspólnoty, osoby indywidualne gromadziły się na modlitwie różańcowej. W ten sposób przygotowywano się duchowo do jubileuszu setnej rocznicy objawień w Fatimie. Dziś, 13 maja, również o godz. 19.15 rozpocznie się modlitwa różańcowa (odmówione zostaną wszystkie cztery części), o godz. 21.00 wyruszy procesja maryjna.
– To będzie uroczyste przejście w ciszy z Najświętszym Sakramentem, figurą Matki Bożej i świecami wokół Rynku, który krzyczy. Chcemy modlić się za nasze miasto, pokazać, że modlimy się za mieszkańców, gości Krakowa – zaprasza do udziału ks. Rafał Marciak, rektor kościoła św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym.
O godz. 21.37 w kościele rozpocznie się Eucharystia, podczas której uczestnicy poświęcą się Niepokalanemu Sercu Maryi.
Inicjatorami „100 dni modlitwy różańcowej” byli Marta i Henryk Kuczaj, diecezjalna para małżeńska – doradcy życia rodzinnego archidiecezji krakowskiej.
– Modlitwa różańcowa przedstawicieli różnych wspólnot, środowisk, grup społecznych Krakowa miała charakter dziękczynny, wynagradzający, przebłagalny i błagalny – podkreślają małżonkowie. Wyrażają ogromną radość, że tak wiele osób włączyło się w tę modlitwę w kościele św. Wojciecha w sercu Krakowa.
Ksiądz Rafał Marciak zwraca uwagę, że uroczyste zakończenie stu dni wieczornej modlitwy różańcowej jest jednocześnie początkiem.
– To przejście w dalszą modlitwę, która będzie trwała w pierwsze soboty każdego miesiąca. O nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca prosiła Matka Boża w Fatimie, odpowiadamy na Jej prośbę, już czas wypełniać orędzie fatimskie– podkreśla ks. Rafał Marciak.
Dlatego w kościele św. Wojciecha na krakowskim rynku od 3 czerwca odbywać się będą pierwszosobotnie nabożeństwa. Rozpoczynać je będzie o godz. 20.30 modlitwa różańcowa, następnie o godz. 21.00 medytacja, a o godz. 21.37 Msza św. Od godz. 20.00 będzie sposobność skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Ksiądz Rafał Marciak przypomina, że kościół św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym jest „Szpitalem Domowym”.
– Już od trzech lat w każdy dzień tygodnia w godzinach od 20.00 do 21.30 modlimy się tutaj za moralną odnowę Krakowa. O godz. 21.37 w godzinie przejścia św. Jana Pawła II do Domu Ojca celebrowana jest ostatnia Eucharystia w mieście. Uczestniczy w niej zawsze kilkadziesiąt osób – wyjaśnia kapłan. – Nabożeństwa maryjne na sto dni przed objawieniami fatimskimi włączone zostały w modlitwę za nasze miasto – dodaje.