logo
logo

Zdjęcie: M. Matuszak/ Nasz Dziennik

Modlitwa ekspiacyjna otacza Naród

Sobota, 15 grudnia 2012 (09:30)

„Od Bałtyku po gór szczyty kraj nasz płaszczem Jej okryty. Matko Boża, Królowo Polski” śpiewamy w pieśni maryjnej. Od niedzieli, 9 grudnia, cała Polska, od Gdańska przez Warszawę po Zakopane, ogarnięta jest płaszczem modlitwy ekspiacyjnej. 

Kiedy w minioną niedzielę sprofanowano Cudowną Ikonę Matki Bożej na Jasnej Górze, wszyscy katolicy pogrążyli się w głębokim smutku. Zaczęli gromadzić się w kościołach, kaplicach, by odmawiać modlitwę przebłagalną. Z potrzeby serca, z wielkiego bólu, z chęci wynagrodzenia rozpoczęła się Nowenna Ekspiacyjna, która ogarnęła całą Polskę. Także parafia z Angoli, Australii cz Hiszpanii włączają się w modlitwę.

Łódź, Bydgoszcz, Cielądz, Gdańsk, Jodłówka Tuchowska, Kraków, Mieleszyn, Poznań, Przemyśl, Radom, Toruń, Warszawa, Wałbrzych, Rumia, Łapy to tylko niektóre z miast, które podejmują modlitwę ekspiacyjną.

- Naszą parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Łapach łączy bardzo szczególna więź z Jasną Górą.  76 lat temu przez społeczność kolejarzy, która była tu bardzo mocno rozubudowana,  sprowadzona została kopia Ikony Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej –  powiedział w rozmowie z Naszymdziennikiem.pl ks.  Sławomir Banach, proboszcz parafii w Łapach.

Jak wyjaśnił, nabożeństwo do Matki Bożej Częstochowskiej w tej parafii jest szczególnie mocno zakorzenione.  - Przez te 76 lat ta parafia jest ukształtowana przez ten właśnie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Wiele cudów i uzdrowień się dokonywało przed tym obrazem. I tak postanowiliśmy, że mamy moralny obowiązek, żeby zjednoczyć się w tej modlitwie ekspiacyjnej za to, co się stało na Jasnej Górze – dodał ks. proboszcz, który za pośrednictwem portalu NaszDziennik.pl informuje także, kiedy ta modlitwa się rozpocznie.

- Modlitwa rozpocznie się w niedzielę Mszą Świętą o godz. 18.00 i zakończy dnia następnego nad ranem. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się wystawienie Najświętszego Sakramentu, będzie ono trwało do 6.00 rano. Podczas czuwania modlitwę prowadzić będzie młodzież, starsi oraz kapłani, a także sprawowany będzie sakrament pokuty – mówił kapłan.

Dodał, że to bardzo żywa parafia. Na codzienne Msze św. przychodzi ponad 100 osób, a ludzie z Łap bardzo mocno przeżyli zbezczeszczenie Jasnogórskiej Ikony. – Tu ludzie przyjęli to bardzo emocjonalnie, przychodzili do mnie ze łzami w oczach i pytali: „Dlaczego to się stało?”, a niejednokrotnie nie byli w stanie powiedzieć nic, ponieważ tak mocno cierpieli – dodał ks. proboszcz.

Jak powiedział w homilii wygłoszonej w minioną niedzielę podczas Eucharystii ekspiacyjnej na Jasnej Górze o. Józef Płatek, „nie chcemy marnować swego życia, bo słyszymy, że Chrystus chce uratować każdego z nas, i chcemy się zwrócić do Niego, bo nawet tam, gdzie spotęgował się grzech, jeszcze obficiej może wylać się łaska”.

Szczególnie teraz przed Świętami Bożego Narodzenia jest czas, by choć na chwilę się zatrzymać, pomysleć o swoim życiu, czy grzech w życiu każdego z nas nie jest obrazą Pana Boga i Jego Matki.

Na portalu NaszDziennik.pl możemy informować siebie wzajemnie, gdzie organizowane są nabożeństwa ekspiacyjne. Każdy, kto zechciałby podzielić się informacjami, może uzupełnić formularz tutaj

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl