logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / -

Nasz Patron Roku

Niedziela, 31 grudnia 2017 (20:11)

Od 1 stycznia będziemy mieć po raz kolejny możliwość wylosowania Patrona Roku. To piękna tradycja, w której uczestniczyła też św. Siostra Faustyna.

 

Po Mszy św. sprawowanej na przełomie roku z 31 grudnia na 1 stycznia o godz. 24.00 w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny w Krakowie-Łagiewnikach zgromadzeni na Eucharystii będą mogli dokonać wyboru patrona. Co roku siostry przygotowują około stu karteczek z: patronami, słowami zaczerpniętymi z „Dzienniczka” oraz wskazaną intencją, w której przez cały rok ma modlić się dana osoba. 

Tradycja wyboru patrona na dany rok od dawna pielęgnowana jest we wszystkich klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W takim losowaniu uczestniczyła też św. Siostra Faustyna, o czym również wspomina w „Dzienniczku”.

Przed rokiem od 1 stycznia siostry dały możliwość wyboru Patrona Roku nie tylko osobom związanym ze Zgromadzeniem, ale każdemu, kto tego pragnie.

– Już w pierwszych dniach zeszłego roku otrzymaliśmy ponad 40 tysięcy zgłoszeń, w sumie w kolejnych miesiącach liczba ta osiągnęła około 120 tys. To pokazuje, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się ta akcja. Jej popularność świadczy o ogromnych potrzebach duchowych. Ludzie pragną mieć dodatkowego patrona, z którym zaprzyjaźniają się przez kolejne dni roku – podkreśla s. Elżbieta Siepak ZMBM, rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

– Akcja oczywiście będzie kontynuowana poprzez internet. Ponieważ było bardzo dużo zgłoszeń także z zagranicy, stąd od 1 stycznia 2018 roku akcja będzie prowadzona również na wersjach językowych strony faustyna.pl: angielskiej, niemieckiej, włoskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, francuskiej – zaznacza s. Elżbieta Siepak.

Losowanie patrona prowadzone jest poprzez stronę www.faustyna.pl. Patrona otrzymujemy, wypełniając formularz i wybierając numer od 1 do 200 na polskiej stronie. Na stronach językowych od 1 do 100. Z patronem zostaje podana nam jakaś praktyka miłosierdzia, najczęściej roczna intencja, w której mamy się modlić. W kolejnych dniach roku towarzyszy nam również wylosowane wraz z patronem przesłanie, najczęściej zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.

Jak podkreśla siostra Elżbieta, wybór Patrona Roku to nie zabawa, ale wybór orędownika, który ma nam towarzyszyć wsparciem każdego dnia, którego przykład ma być dla nas drogowskazem.

– Święci mają ogromne możliwości działania, ale możemy ich wsparcia doświadczać wtedy, gdy o nie prosimy, bo święci, jak Pan Bóg, nie narzucają się, nie naruszają naszej wolności, czekają na nasze pozwolenie, co wyrażamy właśnie w modlitwie – zaznacza s. Elżbieta. 

„Niech święci Patronowie wspierają nas, niech pomagają pięknie żyć, coraz pełniej uczestniczyć w życiu i misji Jezusa objawiającego światu miłosierną miłość Boga” – zachęcają siostry do wyboru Patrona Roku.

Małgorzata Bochenek

NaszDziennik.pl