logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej

Czwartek, 18 stycznia 2018 (22:37)

W sobotę – 28 kwietnia – w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Uroczystości przewodniczył będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. Angelo Amato.

– To wydarzenie w moim przekonaniu wspaniale wpisuje się w świętowanie stulecia odzyskania niepodległości, bo to, co pokazała w swoim życiu pani Hanna Chrzanowska, to właśnie walka o Polskę – mówił w czwartek na konferencji prasowej ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski podkreślił, że Służebnica Boża urodzona na początku XX wieku przechodziła przez dramatyczne etapy rodzenia się polskiej wolności i ciągle szukała sposobów służenia Polsce, zwłaszcza poprzez opiekę nad ludźmi chorymi.

Ks. abp Jędraszewski podczas konferencji prasowej wyraził nadzieję, że Hanna Chrzanowska będzie „niejako patronowała” toczącej się w Polsce batalii o zapewnienie ochrony życia dzieci nienarodzonych. – Będzie to wielka uroczystość dla nas, dla Polski, zwłaszcza wobec toczącej się właśnie batalii o życie dzieci nienarodzonych, o których przypuszcza się, że są zagrożone w swoim dalszym zdrowiu i rozwoju – mówił od razu, dodając: – To, co się działo tydzień temu w Sejmie i wczoraj podczas tzw. czarnych marszów, jest tego najlepszym przykładem. 

Helena Matoga, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej, a jednocześnie świadek jej życia zaznaczyła, że kontakt z nią był wielką szkołą życia.

– Spotkałyśmy się w czasach głębokiej komuny. Nie wiedziałyśmy, że jest osobą tak głęboko wierzącą w Boga, aż do czasu naszego dyplomu. Ona nikogo nie nawracała na siłę – podkreślała pani Matoga.

Wicepostulatorka, opowiadając swoje spotkania z Hanną Chrzanowską, zaznaczała, że uczyła ona swoje podopieczne, by do chorego podchodzić z ogromną miłością. 

Już 28 stycznia, lutego i marca o godz. 18.00 w kościele św. Mikołaja w Krakowie będzie celebrowana Msza św. z homilią. Po Eucharystii wygłoszona zostanie konferencja na temat nowej błogosławionej, zakończona modlitwą przez Jej wstawiennictwo. W sobotę, 10 lutego, o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie w Domu Duszpasterskim przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dla młodych z grup Duszpasterstwa Młodzieży i Duszpasterstwa Akademickiego. Będą oni proszeni o pomoc w zorganizowaniu transportu na uroczystość beatyfikacji dla osób chorych i samotnych z naszej archidiecezji. 

W sobotę, 24 lutego, o godz. 10.00 w kościele św. Mikołaja w Krakowie, gdzie znajdują się doczesne szczątki Służebnicy Bożej, odbędzie się spotkanie przedstawicieli parafialnych zespołów charytatywnych, Szkolnych Zespołów Caritas, parafialnych grup wolontariuszy pomagających osobom chorym i starszym oraz nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej archidiecezji krakowskiej. Spotkanie rozpocznie się Mszą św., po której wygłoszone zostaną prelekcje na temat przyszłej błogosławionej. Celem spotkania będzie przybliżenie sylwetki Służebnicy Bożej oraz dzieła, któremu się poświęciła, a także przekazanie uczestnikom materiałów do przeprowadzenia spotkań w lokalnych grupach parafialnych. – Przygotowanie do beatyfikacji będzie się również odbywać w każdej parafii i zostanie włączone w przeżycie „Nowenny Jubileuszowej”, związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Będą to comiesięczne spotkania, połączone z modlitwą i refleksją – mówił ks. dr Paweł Gałuszka.

14 kwietnia planowana jest również Ogólnopolska Pielgrzymka Caritas do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, której tematyka będzie ściśle związana z osobą przyszłej błogosławionej.

– Nieocenioną okazją do pogłębienia wiedzy na temat działalności i życia Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej w naszych wspólnotach będzie czas Wielkiego Postu, w który wprowadzi nas List pasterski metropolity krakowskiego – wyjaśniał kapłan.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl