logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / Inne

Kaplica Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie

Sobota, 17 marca 2018 (10:48)

W Niepokalanowie powstaje 8 Gwiazda w Koronie Maryi Królowej Pokoju – Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

– To niesamowite, że naszym projektem spełniamy pragnienie św. Maksymiliana Kolbego sprzed blisko 100 lat! – mówi o. Andrzej Sąsiadek OFMConv, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie. Kaplica będzie częścią̨ Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Konsekracja Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie planowana jest na 1 września br. Jak podkreśla o. Sąsiadek, będzie to jedyna taka kaplica w Polsce, w której będzie trwać nieustannie modlitwa o pokój w świecie.  

„12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – to 12 kaplic adoracji Najświętszego Sakramentu rozrzuconych po całym świecie, w punktach różnych niepokojów – nie tylko wojennych, ale i tych wewnętrznych, rozgrywających się w ludzkich sumieniach. Niektóre już świecą blaskiem modlitwy, inne dopiero powstają. Na liście znalazła się Polska, a na miejsce utworzenia Kaplicy Pokoju wybrano Niepokalanów.

– Początkowo sądziliśmy, że kaplica służyć będzie lokalnej społeczności i pielgrzymom. Jednak wydarzyło się coś niezwykłego, co odczytujemy jako znak szczególnej ingerencji Boga – mówi o. Andrzej Sąsiadek. – Utworzenie kaplicy adoracji wymagało przebudowy bazyliki. Zwróciłem się do naszego klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej nasza świątynia. Oprócz zdjęć otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbego, który z misji w Japonii w 1934 roku opisał swoje marzenie o świątyni w Niepokalanowie: „…wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zagląda do kościoła, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia….”. Chociaż ten list był wcześniej wydany w oficjalnych Pismach o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbego – dodaje.  

Projekt Kaplicy Adoracji w Niepokalanowie został przygotowany w pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Ołtarz adoracji do kaplicy wykonany będzie ze złota, srebra i kryształu. Punktem centralnym ołtarza będzie naturalnej wielkości, wykonana ze srebra postać Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystyczny Chrystus znajdzie się pod sercem Maryi w dużej 20-centymetrowej rozświetlonej Hostii, ukazanej spod rozchylonych szat Niepokalanej. Postać Maryi otaczać będzie wieniec ze srebrnych lilii. Lilie odzwierciedlone będą także w kolejnych warstwach kryształu. Podświetlone od spodu lilie razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Maryi tworzyć będą świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja podczas objawień w Lourdes, Guadalupe i Fatimie. Na jednej z warstw kryształu znajdzie się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują swe odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa.

Stowarzyszenie Communita Regina della Pace podjęło się dzieła utworzenia na świecie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, tzw. 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, w których znajdować się będą kaplice modlitwy o pokój. Kaplice Pokoju powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi stworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój i łańcuchem modlitwy objąć całą ziemię.

W listopadzie 2017 roku Stowarzyszenie Communita Regina della Pace zwróciło się do wspólnoty klasztornej i parafialnej z prośbą, aby w bazylice w Niepokalanowie utworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.

Dotychczas powstało 6 Kaplic Pokoju: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódma Kaplica Pokoju ma powstać w Dagupan na Filipinach. Każdy z ołtarzy do Kaplic Pokoju błogosławiony jest przez Ojca Świętego.

Wspomóż

Aby wybudować kaplicę adoracji, niezbędnych jest wiele prac budowlanych, których koszt przekracza możliwości Ojców Franciszkanów i miejscowej wspólnoty parafialnej.

– Pan wzywa bardzo różnych ludzi do uczestnictwa w  tworzeniu dobra. Porusza serca i ukazuje, jak bardzo kaplica jest Jego. Ufam głęboko, że ziarno zaproszenia trafi również do każdego z Was. I może Jezus wskaże taką drogę tworzenia rzeczywistości dobra. Ważny jest każdy gest i intencja serca. Może to być wyrzeczenie, post, modlitwa. Potrzeba, aby modlitwa zataczała coraz szersze kręgi. Zadaniem naszym jest pozyskiwanie do posługi osób życzliwego serca. Prosimy ludzi dobrej woli z całej Polski, aby włączyli się w dzieło będące kontynuacją tego, co stworzył św. Maksymilian Kolbe. Na nasz apel już odpowiedziały wspólnoty zakonne i parafialne, za co bardzo dziękujemy. Wszyscy, którzy włączają się w to dzieło, w jakikolwiek sposób, są otoczeni modlitwą – mówi o. Andrzej. – Jeżeli dla kogoś nie będzie to zbytnim obciążeniem, to również prosimy o wsparcie finansowe – dodaje zakonnik.

Ojcowie Franciszkanie dziękują osobom, które przyjęły na siebie takie obciążenia i poparły dzieło. – Mam nadzieję, że nie zapomną o naszym przedsięwzięciu i choćby przekażą informację o tworzeniu kaplicy innym ludziom dobrej woli, którzy zechcą je wesprzeć – powiedział o. Andrzej.

Materialnego wsparcia dla budowy Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie można udzielić poprzez:

1. Bezpośrednie wpłaty na konto bankowe – wpłat można dokonywać na specjalnie wydzielone subkonto parafii, którym administruje o. proboszcz Andrzej Sąsiadek:

Parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, ul. O. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin, nr konta 97 9284 0005 0009 8342 2000 0040

Tytuł wpłaty: Kaplica Adoracji, imię i nazwisko oraz adres darczyńcy.

2. Darowizna materialna – środki na budowę Kaplicy Pokoju można przekazywać w postaci rzeczowej – przedmiotów ze srebra i złota, które zostaną przetopione i wykorzystane do budowy ołtarza. Darowiznę można przekazać/przesyłać na adres:

o. proboszcz Andrzej Sąsiadek, parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, ul. O. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin

3.  Wsparcie finansowe na platformie crowdfundingowej „Pomagamy.im” – do 12 kwietnia br. można w prosty i szybki sposób dokonać wpłat na platformie crowdfundingowej „Pomagamy.im” - https://pomagamy.im/kaplicapokoju 

Każdy darczyńca może dołączyć intencje modlitewne, które zostaną umieszczone w specjalnej tubie i zamurowane pod stopami Maryi w ołtarzu kaplicy. Pragniemy, by każdy darczyńca, przekraczając próg tego wyjątkowego miejsca, czuł, że tam również są jego sprawy, które polecił. Na podany adres zostanie także przesłane imienne podziękowanie.

Franciszkanie pragną, aby konsekracja Kaplicy Pokoju Adoracji Najświętszego Sakramentu była wydarzeniem o znaczeniu narodowym, dodatkowo wpisującym się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyrażają głęboką nadzieję, że spotkamy się na tej uroczystości, która będzie miała miejsce w bazylice w Niepokalanowie w dniu 1 września 2018 roku o godz. 12.00.  

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl