logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Brońmy polskiej duszy

Poniedziałek, 18 czerwca 2018 (02:07)

Kolejny stanowczy i bezkompromisowy głos Kościoła w obronie każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Na Świętej Górze w Gostyniu, w sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej, metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski wezwał do obrony polskiej duszy przed ateizacją i bezbożnictwem, a rodzin przed ideologią gender.

Na Świętej Górze dziękowaliśmy wczoraj za 350 lat obecności w tym miejscu Księży Filipinów – w 1668 roku na ziemiach polskich powstała pierwsza poza Italią Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri. Radosne „Te Deum” rozbrzmiało też w podzięce za wszelkie łaski i cuda, jakich dokonuje tu od wieków Maryja królująca w obrazie Róży Duchownej. Jej wizerunek uwieńczył 90 lat temu papieskimi koronami czcigodny Sługa Boży ks. kard. August Hlond.

Brońmy życia

– W świetle dyskusji o życiu, o wartości, o godności każdego dziecka, każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, w świetle dyskusji, czy bronić do końca także dzieci, o których na podstawie diagnoz lekarskich można sądzić, że są dotknięte jakąś chorobą czy ułomnością, w świetle tych dyskusji macierzyńskie zadanie nas wszystkich jako Kościoła jest jednoznaczne: mamy bronić tak jak każda matka ze swej natury broni swego dziecka. Mamy bronić najbardziej podstawowej, ludzkiej solidarności, która ma swój fundament w Bogu, najlepszym Ojcu nas wszystkich – apelował w homilii podczas uroczystej Mszy Świętej jubileuszowej w bazylice świętogórskiej ks. abp Marek Jędraszewski.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nawiązując do słów o zadaniach Kościoła wypowiedzianych 40 lat temu przez ks. kard. Karola Wojtyłę na Świętej Górze, wskazał, że choć zmieniły się czasy i konteksty, są one bardzo aktualne.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Rutkowska

Nasz Dziennik