logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

W listopadzie odnowienie Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Piątek, 24 sierpnia 2018 (20:04)

18 listopada zostanie ponowiony proklamowany w 2016 roku w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana – poinformowało w komunikacie przesłanym w piątek PAP Biuro Prasowe KEP.

Uroczystość ponowienia aktu rozpocznie planowane na 17 listopada sympozjum poświęcone królowaniu Chrystusa. Wierni 18 listopada zgromadzą się w sanktuarium św. Jana Pawła II, by przez jego wstawiennictwo prosić o „światło Ducha Świętego i błogosławieństwo dla Ojczyzny”. Następnie odbędzie się procesyjne przejście do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie zostanie odprawiona Msza św. i ponowienie aktu.

Na uroczystość zaprosił w liście do wiernych delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych ks. bp Stanisław Jamrozek. Jak zaznaczył, potrzeba intronizacji, by pobudzić wierzących do żywej wiary i życia opartego na zasadach ewangelicznych, zwłaszcza wobec zagrożeń współczesnego świata. „Poprzez ten akt zobowiązaliśmy się bronić królewskiej czci Chrystusa, pełnić zawsze i wszędzie Jego wolę, strzec prawości naszych sumień, troszczyć się o świętość życia. Wyraziliśmy głębokie pragnienie czynnego angażowania się w życie Kościoła, kierowanie się jego nauczaniem w codziennym życiu. Przyrzekliśmy posłuszeństwo Jezusowi w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym całego naszego Narodu” – przypomniał.

W jego ocenie, dwa lata od tego wydarzenia wierni wiedzą, że „niełatwo zrealizować złożone przyrzeczenia”. „Doświadczamy bowiem naszej ludzkiej słabości, jak też przeciwności ze strony świata, wrogo nastawionego do Boga, Kościoła i wszystkich wierzących. Toczy się walka duchowa nie tylko o kształt naszych czasów, ale przede wszystkim o ludzkie dusze i o panowanie nad nimi. Jako ludzie wierzący ufamy, że stojąc u boku Chrystusa Króla, odniesiemy zwycięstwo i osiągniemy Niebo” – podkreślił ks. bp Stanisław Jamrozek.

Przypomniał, że w tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. „Dzięki ofiarnej miłości naszych przodków, ich heroicznej miłości do Boga i Ojczyzny, jesteśmy dziś narodem wolnym. Tę wolność trzeba nam dobrze zagospodarować, ale własnym siłami nie jesteśmy tego w stanie uczynić. Dlatego chcemy upraszać pomoc od naszego Pana, Jego panowaniu na nowo oddać nas samych i nasz umiłowany kraj” – napisał.

Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został proklamowany 19 listopada 2016 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy. Treść Aktu odczytał po Mszy św. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Uroczystość była zwieńczeniem nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

JG, PAP

NaszDziennik.pl