logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Prośba o prawe sumienia

Niedziela, 26 sierpnia 2018 (20:06)

Pod przewodnictwem Prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka, z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i ok. 60 tys. pielgrzymów, na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. Święto jest wyrazem wdzięczności za obecność Maryi w dziejach polskiego Narodu, a w roku 100-lecia odzyskania niepodległości okazją do podziękowania za wolność.

– Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek i dobro wszystkich bez wyjątków Polaków – powiedział w czasie Mszy św. celebrowanej o godz. 11.00 na szczycie Prymas Polski. Ks. abp Wojciech Polak podkreślał w kazaniu, że „wszyscy nosimy w sobie całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska i na nas wszystkich ciąży wielki i święty obowiązek budowania sprawiedliwej jedności”.

Zaznaczył, że „budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny musi odbywać się w zjednoczeniu wokół wspólnego dobra, w duchu pokory i otwarcia serca, nawrócenia i wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania”. 

O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów na początku Mszy św. przypomniał, że „tu, na Jasnej Górze, nieustannie odzyskujemy wolność wewnętrzną oraz godność przybranych dzieci Bożych”. – Jasna Góra to sanktuarium wolności, miejsce, w którym ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nade wszystko uświęcona i ukierunkowana na Boga – powiedział o. Generał. Zauważył, że „także i dziś wpisujemy w oblicze Bożej Matki rzeczywistość życia i prosimy dla nas wszystkich o prawe sumienia, czyste serca, o światłe umysły oddane sprawie Ojczyzny”.

Podczas Sumy ponowione zostały Śluby Narodu, których autorem jest ks. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski.

W Eucharystii odpustowej udział wzięli przedstawiciele Episkopatu Polski, Prymas Serbii, a także ks. kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, na ręce którego ks. abp Polak złożył zapewnienie o modlitwie za Ojca Świętego Franciszka i rodziny w Dublinie.

Mszę św. poprzedziło misterium: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” w wykonaniu Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus” i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.

Na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybyły kolejne tysiące pieszych i innych pielgrzymów. Aż o ponad 2,5 tys. w stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba pątników. Tylko w ciągu ostatnich dni przyszło 33,5 tys. pielgrzymów.

Na Jasnej Górze przygotowaniem do święta była nowenna. To jedyna nowenna przed świętem maryjnym. Ma zawsze charakter ogólnonarodowy i w tym roku wpisała się w dziękczynienie za odzyskaną przez Polskę wolność. Tegorocznym kaznodzieją był biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Dzisiejsze święto powstało z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski.

RP

Aktualizacja 10 maja 2019 (14:09)

NaszDziennik.pl