logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Jeden cel: bezpieczeństwo Ojczyzny

Wtorek, 28 sierpnia 2018 (16:06)

Od stanu polskiego lotnictwa zależy bezpieczeństwo Ojczyzny – podkreślił ks. bp Józef Guzdek. Z okazji 100-lecia Święta Lotnictwa Wojskowego w Polsce w katedrze polowej w Warszawie odprawiona została Msza św. z udziałem żołnierzy, weteranów, kombatantów oraz najwyższych władz wojskowych na czele z dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosławem Miką.

W homilii ks. bp Guzdek wyraził uznanie dla dorobku kolejnych pokoleń polskich lotników, podkreślając dokonania. – Setki życiorysów wybitnych pilotów pokazują nam profesjonalizm, heroizm i zdolność do ofiary w walce o wolność i służbie najwyższym wartościom – powiedział kaznodzieja. Ksiądz biskup wspomniał polskich konstruktorów, którzy w okresie międzywojennym pokonywali bariery dotychczas niepokonane, bijąc kolejne rekordy i odnosząc spektakularne zwycięstwa w międzynarodowych zawodach lotniczych.

Kapłan zwrócił uwagę na nieoceniony wkład Polskiego Lotnictwa Wojskowego w czasie II wojny światowej. – Walczyli na wielu frontach, ale swoje mistrzostwo potwierdzili w Bitwie o Anglię – oświadczył biskup polowy.

Ksiądz biskup Guzdek przyznał, że zmieniają się okoliczności i zaplecze techniczne, ale duch, postawy moralne personelu latającego i obsługi naziemnej, wciąż stanowią fundament, na którym można wznosić współczesny gmach Polskiego Lotnictwa i Sił Powietrznych oraz z nadzieją spoglądać w przyszłość.

Biskup polowy podkreślił, że warunkiem rozwoju Sił Powietrznych jest wysoki poziom szkolnictwa. – Napawa radością rozwój bazy dydaktycznej i zakup nowych samolotów, jednak najważniejsza jest kadra dydaktyczna – instruktorzy i wychowawcy nowych pokoleń polskich pilotów. Muszą oni posiadać nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim powinni to być charyzmatyczni przywódcy, którzy winni dysponować olbrzymim doświadczeniem. Nauczyciel musi bowiem posiadać niepodważalny autorytet, musi zawsze o pół kroku wyprzedzać swojego ucznia w posiadanej wiedzy, zaangażowaniu, uczciwości i prawości charakteru – zwrócił uwagę ordynariusz wojskowy.

Biskup przestrzegał też przed spoczywaniem na laurach i karmieniem się sukcesami medialnymi. – Potrzeba wielkiej ostrożności w wypowiadaniu opinii na temat polskiego lotnictwa. Aby mieć prawdziwe osiągnięcia, potrzebna jest pasja, poświęcenie, heroiczna praca i pokora. Potrzeba nam czynów, które rodzą się w zaciszu gabinetów, gdzie się pocą najtęższe głowy ludzi w mundurach w trosce o jedno – bezpieczeństwo Ojczyzny. Nie ma innego celu – podsumował ks. bp Guzdek.

Po Mszy św. na Powązkach Wojskowych odsłonięto pomnik Chwała Lotnikom Polskim. Następnie przy pomniku Ku Czci Lotnikom Poległym w latach 1939-1945 odbędzie się Apel Pamięci i ceremonia złożenia wieńców.

Święto Lotnictwa obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge, które miało miejsce w roku 1932.

RP, KAI

NaszDziennik.pl