logo
logo

PROCES BEATYFIKACYJNY

Zdjęcie: / Inne

Święci rodzice

Środa, 29 sierpnia 2018 (03:00)

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II coraz bliżej

– Aby mógł rozpocząć się proces beatyfikacyjny, musi trwać żywa pamięć o kandydatach na ołtarze – tłumaczy o. Szczepan Praśkiewicz OCD, konsultor watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Modlitwa w intencji beatyfikacji rodziców św. Jana Pawła II pokazuje, że ta pamięć nie tylko trwa, ale że bardzo wiele osób już teraz przekonanych jest o ich świętości – podkreśla.

Kompetentnym do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego jest biskup miejsca śmierci kandydatów na ołtarze. Państwo Wojtyłowie zmarli na terenie archidiecezji krakowskiej, zostali pochowani w Krakowie na cmentarzu Rakowickim w wojskowej części tej nekropoli, gdyż pan Karol był oficerem Wojska Polskiego. Zatem to właśnie archidiecezja krakowska poprowadzi proces. Obecnie trwa jego faza wstępna, to znaczy prowadzone jest rozeznanie dotyczące materiałów historycznych. Niebawem proces beatyfikacyjny rozpocznie się urzędowo.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu może przyczynić się do szybszego rozpoczęcia procesu. – Na prośbę pielgrzymów będziemy w każdą pierwszą sobotę miesiąca odprawiać Mszę św. o godz. 7.00 transmitowaną przez Radio Maryja w intencji beatyfikacji rodziców św. Jana Pawła II – Emilii i Karola Wojtyłów. Pierwsza comiesięczna Msza św. w tej intencji odprawiona zostanie w Toruniu 1 września – zapowiada o. Andrzej Laskosz, kustosz toruńskiego sanktuarium.

Jak się dowiadujemy, z inicjatywą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II wystąpił już do ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, ks. kard. Stanisław Dziwisz.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik