logo
logo

Dar wolności wymaga troski, modlitwy i odwagi

Sobota, 1 września 2018 (12:38)

Homilia ks. bp.  Wiesława Śmigla wygłoszona podczas Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

„W odniesieniu do Ojczyzny dary Boga to wolność, piękny język i nasza tradycja, ale też zadanie kształtowania patriotyzmu, wdzięczności za naszą wolną Ojczyznę. Cieszymy się z odzyskanej niepodległości 100 lat temu. Szczególnie dziś myślimy o Polsce w kontekście wybuchu okrutnej II wojny światowej. Tylu ludzi przelało krew. II wojna światowa – najpierw 1 września, a później agresja sowiecka 17 września na Polskę pokazały, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Potrzeba było tyle niewinnej krwi, czasu wojny, męczenników i świętych, m.in. św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za ojca rodziny czy bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego” – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Kaznodzieja dodał, że dar wolności po zakończeniu wojny nadal wymagał bohaterstwa i męczeństwa. 

„Dziś dar wolności wymaga nie tylko przyjęcia, ale troski, modlitwy i odwagi. Dlatego pamiętamy przede wszystkim o modlitwie w intencji pokoju dla nas i całego świata. Gromadzimy się tutaj, żeby uświadomić sobie, jak ważne jest przekazanie młodemu pokoleniu miłości do Ojczyzny i wiary. Patrząc na nasze rodziny, też dostrzegamy przeróżne dary, którymi obdarza nas Bóg” – podkreślił ks. bp Śmigiel. 

RP

Aktualizacja 1 września 2018 (12:52)

NaszDziennik.pl