logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

25-lecie Human Life International w Polsce

Sobota, 27 października 2018 (22:19)

Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości jubileuszowe z racji 25-lecia działalności w Polsce jednej z organizacji obrońców życia – Human Life International. Organizacja ponownie zawierzyła Maryi swoje działanie w obronie i promowaniu ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.  

Podczas Mszy św. została poświęcona nowa kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest ona przeznaczona jako dar dla Kazachstanu, gdzie od stycznia 2019 r. rozpocznie się jej peregrynacja w intencji ochrony ludzkiego życia po parafiach tego kraju. Miejscem stałego pobytu obrazu będzie parafia Matki Bożej Wszystkich Narodów w Astanie, gdzie posługują franciszkanie konwentualni.

W kazaniu ordynariusz Astany w Kazachstanie, ks. abp Tomasz Peta podkreślił, że choć żyjemy w czasach niepokoju i zamętu, to „te czasy są w ręku Boga”, a naszą misją jest budowanie cywilizacji życia i miłości. – Chcemy dzisiaj przeprosić Matkę Bożą za tyle zła, które się dzieje w dziedzinie ataku na rodzinę i na życie. Przepraszamy Cię, Maryjo, i Twego Syna za gej-parady i za „piątki tęczowe” w szkołach – mówił arcybiskup Astany.

Został odnowiony Akt Powierzenia Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości w Ręce Najświętszej Maryi Panny. – Padła Irlandia i my zostaliśmy ostatni na placu boju w Europie. I bez pomocy Pana Boga, wstawiennictwa Matki Bożej sobie nie poradzimy. Dlatego ofiarujemy całą tę sprawę w ręce Matki Bożej i jesteśmy przekonani, że kiedy Ona nami pokieruje, a my będziemy robili wszystko, co jest możliwe – to damy radę – podkreślała Ewa Kowalewska, prezes Human Life International w Polsce.

Zdaniem przewodniczącego Human Life International ks. Shenana J. Boqueta, Polska nie może się poddać w walce o życie, to od niej zależą losy Europy. Zauważył, że „Polska będzie teraz na celowniku z powodu swojej mocnej katolickiej wiary”. Ksiądz Boquet wysoko ocenił pracę Human Life International w Polsce na rzecz obrony życia i rodziny, zwłaszcza współpracę ruchów obrony życia z Kościołem i biskupami.

Oprócz świętowania 25-lecia HLI w Polsce, spotkanie stało się też okazją do rozmów liderów europejskich ruchów pro-life o strategiach rozwoju ruchów obrony życia w Europie. – Chcemy porozmawiać o sytuacji w każdym z regionów i przygotować strategię, która będzie owocna. Na przykład teraz w Irlandii wprowadzono związki homoseksualne i głosowano za zezwoleniem na aborcję. Ta sytuacja jest więc inna niż na Białorusi czy w Polsce. Chodzi o to, żeby wysłuchać, co się dzieje, dzielić się doświadczeniem – poinformował ks. Shenan J. Boquet.

Ewa Kowalewska zwróciła uwagę na budowanie na poziomie języka pozytywnego przekazu podejmującego problematykę pro-life. Jako wzór wskazała zmarłego w 2013 r. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, ginekologa-położnika, członka Papieskiej Akademii „Pro Vita”, twórcę polskiego modelu szkoły rodzenia. Takiego „języka życia” uczą się m.in. tłumacze przygotowujący się do pracy za naszą wschodnią granicą. – To jest taka praca od podstaw, której może czasami nie widać, ale która wsiąka w wielu przestrzeniach – tłumaczyła Kowalewska.

Misją Human Life International w Polsce jest m.in. ochrona życia dziecka poczętego, pomoc jego rodzinie, a także edukacja społeczna pro-life w duchu encykliki „Humanae vitae”. Zasługą Polski jest nie tylko praca na rzecz obrony życia w naszym kraju, ale pomoc w tworzeniu struktur obrony życia w Europie Środkowo-Wschodniej i na terenach byłego Związku Sowieckiego. HLI Polska podejmuje wielorakie działania zmierzające do zmiany świadomości społeczeństwa w kierunku ochrony życia. Dzieje się to m.in. przez organizowanie międzynarodowych kongresów poświęconych tej problematyce, udział przedstawicieli ruchu w konferencjach ludnościowych ONZ w Kairze czy Pekinie. To także współpraca z Papieską Radą ds. Rodziny, jak i Radą ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Wychowywaniu w duchu szacunku do ludzkiego życia służą licznie wydawane materiały edukacyjne, ekspertyzy i opracowania naukowe przygotowywane przy współpracy najwybitniejszych specjalistów. Są przygotowywane w różnych językach: po polsku, angielsku, rosyjsku, litewsku, białorusku, ukraińsku.

Wśród programów edukacyjnych został też opracowany specjalny program dla alumnów seminariów duchownych „Seminarians for Life”.

HLI Polska podejmuje też działalność charytatywną w formie konkretnej pomocy najuboższym matkom. Służą temu m.in. „Punkty pomocy rzeczowej” dla kobiet w ciąży w trudnej sytuacji i ich nowo narodzonych dzieci.

Owocem polskiej współpracy z prawosławnym ruchem obrony życia jest pielgrzymka kopii Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”. Pielgrzymuje ona przez cały świat. Wyruszyła z Władywostoku, przejechała już Azję, Europę i Amerykę Północną, obecnie wędruje po Ekwadorze. Ikona przebyła już ponad 190 tys. kilometrów. W listopadzie pojedzie do Panamy na światowe spotkanie młodzieży.

Peregrynacji towarzyszą m.in. spotkania, konferencje i manifestacje pro-life.

W ramach polskiej HLI działa Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, a także Instytut Nauk Demograficznych i Społecznych.

Ruch Human Life International założony został w 1973 r. w USA przez benedyktyna o. Paula Marxa, dziś działa w ponad 100 krajach świata.

RP, KAI

NaszDziennik.pl