logo
logo

Modlitwa

Zdjęcie: Andrzej Byszuk/ Nasz Dziennik

Różaniec dla Niepodległej

Wtorek, 6 listopada 2018 (03:00)

Ponad 2 miliony osób modlić się będzie za Ojczyznę w wigilię Święta Niepodległości. Żywy Różaniec obejmie całą Polskę

Wspólnoty Żywego Różańca obecne są niemal w każdej parafii w Polsce i należy do nich ponad 2 miliony osób. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczczą Różańcem, modlitwą, która towarzyszy im codziennie. Jednak zaproszeni są wszyscy. – Nasza modlitwa w parafiach będzie duchowym uzupełnieniem uroczystości i historycznych analiz wydarzeń sprzed 100 lat – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Zbigniew Łuczak, referent ds. duszpasterstwa Kół Żywego Różańca Diecezji Łowickiej.

Czuwanie będzie trwać w sobotę, 10 listopada, przez trzy godziny: od 18.00 do 21.00. – Podczas gdy wiele uroczystości dopiero będzie przygotowywanych, my niejako na drugim planie, z dala od zgiełku, w ciszy kościołów przed Najświętszym Sakramentem będziemy otaczać Polskę modlitwą i polecać ją Bogu – zapowiada ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Program na to modlitewne czuwanie, opracowany przez krajowego moderatora Żywego Różańca ks. Szymona Muchę, został przekazany do wszystkich parafii. Przewiduje on m.in. Mszę św. w intencji Ojczyzny, modlitwę różańcową, adorację Najświętszego Sakramentu i w łączności z Królową Polski – Apel Jasnogórski.

– Różaniec to modlitwa zakorzeniona w naszej tradycji – wskazuje o. Konrad Abramowicz OFM, duszpasterz Żywego Różańca w warszawskiej parafii Matki Bożej Anielskiej. – Można śmiało powiedzieć, że to część naszej tożsamości. Należy jednak przypomnieć, że ona towarzyszyła nam w najtrudniejszych dziejach naszego Narodu. Tak jak dzięki modlitwie różańcowej Europa została ocalona pod Lepanto, tak samo Polska została ocalona dzięki szczególnemu wstawiennictwu Maryi – podkreśla.

Inicjatywa modlitewnego czuwania powstała podczas podsumowania pierwszego powojennego Kongresu Różańcowego, który odbył się we wrześniu 2017 r. na Jasnej Górze. – Modlitewnym czuwaniem chcemy uprzedzić uroczystości, spotkania i wszelkie inne formy świętowania tego wielkiego jubileuszu – wskazuje ks. Zbigniew Łuczak, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kamionie.

Dziękować i orędować

– Modlitwa różańcowa 10 listopada stanowi dziękczynienie za to, że przed stu laty Polska odzyskała niepodległość – mówi ks. Maciej Będziński. – W homiliach i na spotkaniach usłyszymy, że maryjna wiara przelata się z historią Polaków, a naszym pragnieniem jest, by to nie pozostało tylko na płaszczyźnie słów, ale czynów, czyli modlitewnego zaangażowania w wigilię państwowych uroczystości – wyjaśnia.

Dziękczynienie to jednak nie wszystko, różańcowym orędownictwem wierni otoczą także współczesną Polskę. – My, Polacy, lubujemy się w bieżącej chwili, cieszymy się wolnością, którą aktualnie posiadamy. Nie znaczy te jednak, że została ona nam dana na zawsze. Musimy się o nią troszczyć i być gotowi jej bronić. Modlitwa różańcowa jest silną i skuteczną bronią, jej moc chronić będzie naszą Ojczyznę – wskazuje ks. Zbigniew Łuczak.

– Zgodnie z objawieniami Siostry Faustyny nasz kraj ma szczególną rolę do spełnienia w planach Bożych – przypomina o. Konrad Abramowicz OFM. Podkreśla, że musimy bronić naszą Ojczyznę przed złem. – Modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu to potężna broń – akcentuje. Zapowiada, że intencją czuwania w jego wspólnocie będzie prośba, by Polska pozostała wierna Ewangelii i Chrystusowi. – Przede wszystkim, aby taką potrzebę odczuwało młode pokolenie. Bo to ono niedługo weźmie odpowiedzialność za los naszej Ojczyzny – wyjaśnia.

Ksiądz Maciej Będziński zauważa, że Naród to nie tylko fizyczne granice kraju i jego materialna historia, to także duchowe dziedzictwo, które otrzymaliśmy po naszych przodkach.

– Wychowałam się w rodzinie, w której zawsze na pierwszym miejscu był Bóg, rodzina oraz Ojczyzna – mówi Bronisława Skrzypek, nadzelatorka Żywego Różańca przy parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie-Batorym. Wskazuje, że 100-lecie odzyskania niepodległości jest szczególnym czasem, w którym wskazana jest modlitwa o pomyślność, uczczenie tych, którzy walczyli o jej wolność, i wsparcie w niepowodzeniach.

– Nasze czuwanie może być podziękowaniem za spełnione marzenia wielu pokoleń Polaków o posługiwaniu się własnym językiem, życiu zgodnym ze swoimi tradycjami i obyczajami. To także dzień, w którym ku przestrodze przypomina się zdarzenia walki o niepodległość, aby nigdy więcej nie doszło do okrucieństwa i utraty życia – podkreśla nasza rozmówczyni.

Powinność każdego

Nadrzędnym obowiązkiem wspólnot Żywego Różańca jest modlitwa. – Ile osób w ten wyjątkowy wieczór opuści kanapy i wybierze twarde posadzki w kościołach parafialnych, trudno przewidzieć. Będą osoby, które ze względu na stan zdrowia ofiarują tego dnia w intencji Ojczyzny swoje cierpienie, inne post. Wymiernych efektów zapewne od razu nie dostrzeżemy, a owoce będą znane tylko Stwórcy – zauważa Renata Przewoźnik, moderator Żywego Różańca Diecezji Drohiczyńskiej.

Sekretarz krajowy Dzieł Misyjnych zachęca, by ci, którzy nie mogą przyjść do kościoła, wygospodarowali tego wieczoru chwilę na rodzinny Różaniec w intencji Ojczyzny. – Pragniemy zjednoczyć Naród na modlitwie wokół wspólnego dobra, jakim jest Polska – zaznacza.

Nikt nie powinien czuć się zwolniony z modlitwy różańcowej za naszą Ojczyznę. – Wszyscy korzystamy z daru niepodległości i wszyscy powinniśmy się o niego troszczyć – zauważa ks. Zbigniew Łuczak. – Wezwanie i zachęta do modlitwy różańcowej za Polskę skierowane są do wszystkich wspólnot i ludzi zaangażowanych w codzienną modlitwę różańcową. Naszym pragnieniem jest, by w wigilię narodowego święta wierni spotkali się w kościołach i przez pośrednictwo Matki Przenajświętszej prosili o Boże błogosławieństwo dla Polski – zachęca do zaangażowania.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Krzysztof Gajkowski

Aktualizacja 6 listopada 2018 (03:00)

Nasz Dziennik