logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Nowi biskupi w Krakowie

Wtorek, 4 grudnia 2018 (22:58)

Ks. abp Marek Jędraszewski ogłosił wczoraj, że zgodnie z decyzją Ojca Świętego Franciszka ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, oraz ks. prof. Janusz Mastalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej zostali mianowani nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej.

 

Ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że w archidiecezji jest ogrom wyzwań duszpasterskich, dlatego decyzja Papieża Franciszka jest dla Krakowa ważnym i radosnym wydarzeniem. Biskupom-nominatom wręczył krzyże pektoralne z Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 oraz na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Poinformował także, że święcenia biskupie odbędą się 5 stycznia, w przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego.

– Tego dnia Papież Jan Paweł II udzielał zazwyczaj sakry nowym biskupom w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Jest to dzień, który był bliski sercu kard. Franciszka Macharskiego – jednego z pierwszych biskupów wyświęconych przez polskiego Papieża. W uroczystość Objawienia Pańskiego święcenia biskupie z jego rąk przyjął także obecny nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Obecny na uroczystości ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że nowi biskupi pomocniczy są kontynuatorami wielkich tradycji w Krakowie. Ich poprzednikami byli bowiem m.in. św. Jan Paweł II i Sługa Boży bp Jan Pietraszko. – Życzę wam, byście w swojej posłudze szli ich śladami – zwrócił się do biskupów-nominatów krakowski metropolita senior.

Biskupi nominaci prosili zebranych w krakowskiej kurii o modlitwę. – Chcemy Bogu dziękować za dar życia i powołania, a dziś w sposób szczególny za decyzję Papieża Franciszka i zaufanie, jakim nas obdarzył – mówił biskup-nominat ks. Franciszek Ślusarczyk i dodawał, że papieska nominacja jest nie tylko wyrazem zaufania, ale także darem, który stanowi wezwanie do „jeszcze gorliwszej służby w Kościele krakowskim”. – Bardzo bym chciał, by to biskupie posługiwanie było przedłużeniem miłosiernych dłoni Jezusa – powiedział.
Biskup-nominat z Łagiewnik zdradził nam, że jego zawołaniem biskupim będą słowa: „Deus caritas est”.
Z kolei biskup-nominat ks. Janusz Mastalski prosił, by podpowiadać mu, jakim ma być biskupem. – Chciałbym być biskupem otwartym i obecnym. Otwartym zwłaszcza na rodzinę, ponieważ od wielu już lat zajmuję się pedagogiką rodziny. Bardzo mi zależy, aby te rodziny były mocne Bogiem i sobą – powiedział.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl