logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Fot. J.Adamik/Archidiecezja Krakowska/ -

Wybierz Patrona Roku

Środa, 2 stycznia 2019 (03:00)

Rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego jest okazją do powierzenia swojego życia wybranemu świętemu. Jak co roku pomaga w tym Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Po Mszy św. sprawowanej w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny w Krakowie-Łagiewnikach zainaugurowane zostało losowanie Patrona Roku. Do inicjatywy można się włączyć poprzez formularz na stronie www.faustyna.pl. W jej polskiej wersji językowej mamy możliwość wyboru numeru od 1 do 200. Każdy numer to inny święty, który – jeśli zechcemy z nim przeżywać nowo rozpoczęty rok – pomoże nam z wiarą przejść przez wszystko, co nas w nim spotka.

Za przykładem św. Faustyny

Tradycja wyboru Patrona Roku od wielu lat pielęgnowana jest we wszystkich klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W losowaniu uczestniczyła także św. Siostra Faustyna. Ponieważ zainteresowanie było ogromne, od stycznia 2016 roku możliwość losowania Patrona Roku prowadzona jest też przez stronę internetową. Tylko w mijającym roku skorzystało z niej ponad 250 tys. internautów.

– Przerastająca najśmielsze oczekiwania popularność wyboru Patrona Roku świadczy o ogromnych potrzebach duchowych ludzi. Przez kolejne dni roku wylosowany patron staje się coraz bliższym towarzyszem naszej codzienności i szczególnym orędownikiem u Boga we wszystkich sprawach – podkreśla s. Elżbieta Siepak, rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

– Moim patronem roku 2018 była Matka Boża z Guadalupe – mówi Małgorzata, która rok temu włączyła się w tę inicjatywę. – Codziennie modliłam się w intencji, aby matki z radością i miłością przyjęły dar potomstwa. Dołączyłam do tej intencji także tę dotyczącą rzeczywistości naszej Ojczyzny. Za wstawiennictwem Matki Bożej z Guadalupe modliłam się o to, aby w Polsce wszystkie dzieci nienarodzone miały ochronę prawną, aby parlamentarzyści przyjęli projekt ustawy obywatelskiej eliminującej z prawodawstwa aborcję eugeniczną. Matce Bożej polecałam sprawę przyjęcia przez naszych parlamentarzystów projektu ustawy zgłoszonej przez komitet „Zatrzymaj aborcję” – podkreśla. Jak zapewnia, modlitwę tę będzie kontynuować do momentu, kiedy w Polsce w świetle prawa nie będą zabijane nienarodzone chore dzieci.

Duchowe zobowiązanie

Patron Roku to nie tylko zabawa, ale podjęcie konkretnego zobowiązania duchowego. Otrzymując patrona, zadana nam zostaje praktyka miłosierdzia, najczęściej jest nią roczna intencja, w której mamy się modlić.

O tym, jak wiele daje opieka Patrona Roku, możemy się przekonać, czytając wpisy-świadectwa na stronie faustyna.pl. „Dziś wylosowałam patrona na ten rok: Chrystus Cierpiący. Praktyka: modlitwą, pracą i cierpieniem wynagradzam Jezusowi za grzechy własne, rodziny i świata. Jakie to wymowne, szczególnie teraz, gdy w moim życiu jestem na skraju drogi i nie wiem, co robić. Proszę Jezusa, żeby nauczył mnie żałować za moje grzechy. Wiem, że Jezus wskaże mi drogę poprzez innych ludzi. Już postawił mi ludzi, którzy powiedzieli mi o losowaniu patrona. Dziś ja mogłam nauczyć kogoś Koronki do Bożego Miłosierdzia. Mówię mu o Bożym Miłosierdziu i widzę, że kruszeje serce Tomka, mojego ucznia”, napisała Sylwia 9 stycznia 2018 r.

Każdego dnia osobie, która dokonała wyboru patrona, towarzyszy też otrzymane przesłanie, zazwyczaj zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik