logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch. / -

Wierni ideałom bł. Księdza Jerzego

Piątek, 12 kwietnia 2019 (13:13)

Od grobu kałana–męczennika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”, ulicami warszawskiego Żoliborza przejdzie XIX Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Nabożeństwo odbędzie się dzisiaj, rozpoczęcie o godz. 17.00.

 

W roku 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki świat pracy zgromadzi się na wielkopostnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Warszawie pod hasłem „Współczesne wyzwania świata pracy”.

– Żoliborska Droga Krzyżowa łączy ludzi, dla których ważne są ideały głoszone przez ks. Jerzego Popiełuszkę. W czasie naszej modlitwy powierzamy Księdzu Jerzemu różne sprawy i problemy życia społecznego naszej Ojczyzny i osobiste – podkreśla ks. Michał Kotowski, duszpasterz Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej. Odwołując się do tegorocznego hasła Drogi Krzyżowej, zwraca uwagę na różne problemy, z którymi muszą się zmierzyć pracownicy.

– Różne są problemy związane z pracą, chociażby: lęk przed utartą pracy, praca która odbiera człowiekowi radość, zła atmosfera w miejscu pracy, wykorzystywanie ludzi w różnych korporacjach, może nawet również pracoholizm, czyli takie zaangażowanie w pracę, przez które traci się czas dla siebie, rodziny, Pana Boga – wskazuje ks. Michał Kotowski.

Jak zaznacza te wszystkie trudne sprawy zostaną powierzone w modlitwie podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

– Chcemy na nowo odczytać sens pracy, by dawała człowiekowi radość, by pomagała mu się rozwijać i pomagała zabezpieczyć finansowo życie rodzinne. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszam, którzy zmagają się z różnymi trudnościami w pracy, byśmy razem połączyli się w modlitwie za wstawiennictwem bł. Księdza Jerzego – zachęca do udziału kapłan.   

W tym roku rozważania na Drogę Krzyżową Ludzi Pracy przygotował ks. infułat Jan Sikorski. Co roku, od blisko 20 lat, gromadzi ona ludzi różnych zawodów. Uczestniczą w niej nie tylko warszawiacy, ale także grupy czy osoby indywidualne z innych stron Polski. 

– Reprezentanci poszczególnych grup zawodowych wraz z pocztami sztandarowymi przyjeżdżają z całej Polski. W tym roku swój udział zapowiedzieli między innymi: hutnicy, górnicy, kolejarze, stoczniowcy, przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, energetycy, policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, żołnierze czy energetycy – wylicza Paweł Kęska, specjalista ds. projektów rozwoju Muzeum, Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki.

Kapłan Niezłomny

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – męczennik za wiarę,  duszpasterz „Solidarności”, w czasie komunizmu walczył o godność ludzi pracy. Za św. Pawłem powtarzał: „Zło dobrem zwyciężaj”. Nie bał się mówić w czasach walki z Kościołem: „Rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć. Jeżeli trzeba, nawet za prawdę oddać życie”. Za swoją niezłomność został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

Jego kult obecny jest w całym świecie. Obok św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny oraz św. Maksymiliana Kolbego, jest najbardziej rozpoznawalnym wyniesionym do chwały ołtarzy Polakiem.

Wszyscy oczekujmy na ogłoszenie go przez Kościół świętym. W 2015 roku zakończył się etap diecezjalny w sprawie domniemanego cudu otrzymanego dzięki jemu wstawiennictwu. Od tego czasu trwa etap rzymski tego procesu. Stwierdzenie autentyczności cudu otrzymanego poprzez orędownictwo bł. ks. Jerzego jest konieczne do jego kanonizacji. Modlitwy o nią intensyfikowane są przy różnych okolicznościach związanych z życiem i śmiercią kapłana-męczennika.

23 kwietnia Ksiądz Jerzy obchodzi swoje imieniny, 28 lutego minęło 37. lat od pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę na warszawskim Żoliborzu. 28 maja br. przypada 47. rocznica jego święceń kapłańskich, a 14 września 72. rocznica urodzin.

19 października minie 35 lat, gdy w brutalny sposób został zamordowany przez ludzi tajnej komórki SB tzw. Grupy „D” IV Departamentu MSW. Jej działania były wymierzone w dezintegrację Kościoła katolickiego, w tym „wyciszanie” księży „najbardziej przeszkadzających w pokojowym funkcjonowaniu systemu komunistycznego”.

Małgorzata Bochenek

Aktualizacja 13 kwietnia 2019 (12:01)

NaszDziennik.pl