logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Rodzina, szkoła i Kościół jednym głosem

Niedziela, 14 kwietnia 2019 (22:06)

Tylko tam, gdzie rodzina, szkoła i Kościół mówią jednym głosem, wszystko jest na właściwym miejscu. Trzeba dbać o wiarę, bo można ją stracić – mówił ks. bp Edward Janiak w Grabowie nad Prosną podczas Śniadania Wielkanocnego Środowisk Wiejskich z całej Wielkopolski. Biskup kaliski po odmówieniu modlitwy poświęcił pokarmy wielkanocne.

W swoim wystąpieniu ks. bp Edward Janiak nawoływał do promowania wartości chrześcijańskich. – Członkowie PSL-u różnie ostatnio zachowują się, wprawdzie deklarują, że będą nośnikami wartości, ale inaczej to wygląda. Jak ojciec z miłości mówi nieraz do syna: „słuchaj, synu, wpadłeś w złe towarzystwo, to się może źle skończyć”, tak ja dzisiaj chciałem powiedzieć do PSL-u: poszliście w złe towarzystwo, żeby to źle nie skończyło się dla was – zaznaczył.

Biskup dziękował mieszkańcom wiosek, którzy są blisko Kościoła, współpracują z kapłanami dla dobra społeczności lokalnej.

Życzył zgromadzonym na wspólnym śniadaniu, aby byli otwarci na drugiego człowieka. – Największa prawda w Kościele to prawda o zmartwychwstaniu. Gdyby nie było zmartwychwstania, próżna byłaby nasza wiara. Życzę Państwu wiary, bo wiara jest łaską i można ją stracić. Spokojnych świąt, życzliwości ludzkiej i żebyście dostrzegali tych, którzy są chorzy, słabi, starsi, bo pamiętajmy o tym, że tylko w ten sposób możemy pokazać, że kochamy Pana Boga, jeżeli szanujemy ludzi – powiedział ks. bp Janiak.

Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich to cykliczna impreza popularyzująca zwyczaje i obrzędy związane z obchodami Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych. Ma ono na celu integrację lokalnej społeczności, zachęcenie mieszkańców do czynnego udziału w życiu społecznym oraz kultywowanie polskiej tradycji wielkanocnej.

W tym roku w śniadaniu wzięło udział ponad tysiąc osób z całego województwa wielkopolskiego. Uczestnikami byli nie tylko rolnicy, ale także samorządowcy, sołtysi, przedstawiciele organizacji i instytucji działających w otoczeniu wsi i rolnictwa oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

W ramach Śniadania Wielkanocnego Środowisk Wiejskich odbył się pokaz obrzędów wielkanocnych, tradycji związanych z Wielkim Postem oraz prezentacja rękodzieła wykonanego przez stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas spotkania była okazja do degustacji tradycyjnych wielkanocnych potraw takich jak żur, jaja faszerowane czy biała kiełbasa oraz wielkanocnych babek. W programie znalazły się występy lokalnych zespołów artystycznych, m.in. Orkiestry Dętej Don Bosco z Marszałek.

Organizatorami spotkania wielkanocnego były: Wielkopolska Izba Rolnicza, Miasto i Gmina Grabów nad Prosną przy współudziale Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie i Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

RP, KAI

NaszDziennik.pl