logo
logo

JASNA GÓRA

Zdjęcie: / -

Europa potrzebuje wiary

Sobota, 4 maja 2019 (04:01)

Źródłem nadziei dla Europy i dla całego świata jest Chrystus – wskazywał ks. abp Stanisław Gądecki podczas wczorajszych uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze.

– Europa jest częścią świata stworzonego i odkupionego przez Chrystusa – przypomniał podstawową prawdę decydującą o tożsamości naszego kontynentu ks. abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że bez wiary w Boga Europa zatraci swoje duchowe istnienie. – Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków – akcentował w kazaniu.

Kaznodzieja przypomniał, że chrześcijanie w świecie pełnią tę samą rolę, co dusza w ciele. – Kościół ma do zaofiarowania Europie najcenniejsze dobro, jakiego nikt inny nie może jej dać: jest to wiara w Jezusa Chrystusa, źródło nadziei, która nie zawodzi – wskazywał ksiądz arcybiskup.

Przewodniczący KEP mówił też o dominującej w naszych czasach kulturze materialistycznej i ideologii ponowoczesności, która całkowicie odrzuca ducha i rujnuje system wartości. Zaakcentował, że podobnie jak w czasach komunistycznych, tylko dzięki wierze uda się przeciwstawić współczesnej mentalności i jej medialnej, propagandowej potędze. Zaznaczył też, że Bóg zwycięży, pokonując to, co nam wydaje się niemożliwe.

– We wszystkich pokoleniach Kościół musi na nowo rodzić Chrystusa, nieść Go światu w bólach i cierpieniu. Prześladowany we wszystkich epokach, żyje jakby na pustyni, dręczony przez Smoka. Na szczęście też zawsze jest karmiony Eucharystią i dzięki temu, cierpiąc, zwycięża na przekór wszelkim materialistycznym ideologiom głoszącym nienawiść i egoizm – wskazywał metropolita poznański.

W czasie Eucharystii nastąpiło ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Polski z 3 maja 1966 roku, którego autorem jest Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Gajkowski

Nasz Dziennik