logo
logo

MODLITWA

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Przebłaganie za bluźnierstwa

Środa, 15 maja 2019 (03:21)

W sobotę, 18 maja, w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu będzie miała miejsce modlitwa ekspiacyjna za dokonane w Polsce profanacje wizerunku Matki Bożej, za bluźnierstwa, deprawację rodzin, dzieci i młodzieży.

 

Na ekspiację w toruńskim sanktuarium wybrano szczególny dzień. 18 maja przypada 99. rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, to również dzień 3. rocznicy konsekracji sanktuarium. Ekspiacja zostanie podjęta w czasie głównej uroczystości, czyli Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Stefanka, biskupa seniora diecezji łomżyńskiej, który należy do Prezydium Papieskiej Rady Rodziny, pełni też funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Współkoncelebransami będą ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, i ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy łomżyński.

– W sanktuarium kult odbiera szczególna relikwia. Jest nią ikona Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski, obraz, który był zawieszony w papieskiej kaplicy w Watykanie przez większość pontyfikatu Jana Pawła II. Przed tym świętym wizerunkiem modlił się Papież Polak. Profanacja obrazu Matki Bożej w Jej jasnogórskim wizerunku powoduje nasz ogromny smutek, ale staje się też mobilizacją do modlitwy i działania dla dobra Kościoła – mówi o. Andrzej Laskosz. Stąd apel o zjednoczenie się na modlitwie ekspiacyjnej. – Chcemy przepraszać za profanacje wizerunku Maryi, ale także ze wszelkie zniewagi wobec wiary katolickiej, za niszczenie autorytetu Kościoła – podkreśla kustosz.

Pod przewodnictwem pasterzy zgromadzeni na uroczystości wierni śpiewem suplikacji przepraszać będą Pana Boga za bluźnierstwa, prosić też będą o nawrócenie przeciwników Kościoła. – To będzie także wielka modlitwa w intencji Polski, aby pozostała wierna Ewangelii. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, nauczał: „Jeśli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego Narodu” – przypomina o. Andrzej Laskosz.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik