logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Z modlitwą za Europę

Sobota, 1 czerwca 2019 (21:39)

Europo, nie możesz żyć bez Chrystusa – przypomniał na Jasnej Górze ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy. Z udziałem kilkunastu tys. osób odbyła się pielgrzymka Żywego Różańca.

Wspólnota powstała z inicjatywy Sługi Bożej Pauliny Jaricot, która zachęcała zwłaszcza pracowników fabryk do odmawiania codziennie jednej tajemnicy Różańca. Spotkanie zainaugurowało drugi rok przygotowania do 200. rocznicy „narodzin” róż i było wielkim błaganiem o beatyfikację założycielki.

Ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, przypomniał, że wielkie wyzwanie Pauliny Jaricot, które dała nam wszystkim, dotyczy tego, by uczynić Różaniec modlitwą wszystkich. – To była rzeczywiście niesamowita, uniwersalna myśl założycielki, żeby docierać do wszystkich grup, wspólnot, by właśnie ta modlitwa stała się niejako codziennym chlebem dla wszystkich – powiedział kapłan.

Ks. bp Antoni Długosz w homilii podkreślał, że Różaniec to oręż, który zbawia. Zachęcał by „walczyć” nim i w Polsce, i w Unii Europejskiej. – Żeby ci, którzy uczestniczą w Unii Europejskiej, zrozumieli, że fundamenty pod nią dawali katolicy, a niektórzy są kandydatami na ołtarze, i że flaga Unii to 12 gwiazd Matki Bożej. Kogo mamy się lękać? – pytał ks. bp Długosz.

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy.

To dlatego, jak powiedziała s. Wioletta Ostrowska z zarządu stowarzyszenia i redakcji miesięcznika „Różaniec”, dziś na Jasnej Górze pamiętają przede wszystkim o Papieżu Franciszku odbywającym pielgrzymkę w Rumunii.

– Na co dzień modlimy się właśnie w intencjach papieskich więc nasze apostolstwo modlitwy jest dziś w Rumunii, tam gdzie jest Ojciec Święty. To nas mobilizuje do tego, by prosić o światło Ducha Świętego dla niego – powiedziała siostra.

Modlitwa o błogosławione owoce papieskiej pielgrzymki w Rumunii, a zwłaszcza spotkania z wiernymi w sanktuarium maryjnym w Csíksomlyó, gdzie dziś Franciszek przebywa, zanoszona była na Jasnej Górze przez ostatnie 9 dni.

W tamtejszym sanktuarium znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a nieopodal posługują paulini. To miejsce zawierzenia przede wszystkim dla Węgrów, którzy w XVI w. wybudowali je w podziękowaniu za ocalenie wiary i złożyli śluby trwania w wierze ojców. W uroczystościach pod przewodnictwem Papieża udział wziął przeor Jasnej Góry.

Według szacunkowych danych do Żywego Różańca należy w Polsce ok. 2 mln osób. – Wiemy, że w każdej parafii jest Żywy Różaniec, to jest kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt kół. Co miesiąc są wymieniane tajemnice różańcowe, tak aby omadlać wszystkie dzieła misyjne Kościoła – podkreśla ks. Jacek Gancarek.

W 2012 r. dzieło Żywego Różańca otrzymało nową, ogólnopolską strukturę, która została ujęta w statucie stowarzyszenia „Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez biskupów.

W statucie czytamy m.in., że ma on „służyć osobom zjednoczonym we wspólnym odmawianiu Różańca, by odkrywając głębię tej modlitwy i sięgając do korzeni tej właśnie formy jej praktykowania, zyskiwali, za zachętą Jana Pawła II, »sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji, formacji Ludu Bożego i nowej ewangelizacji«”.

Stowarzyszenie nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w Różańcu.

Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy to w celu doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają bądź gdy zeń odchodzą.

RP, KAI

Aktualizacja 2 czerwca 2019 (08:29)

NaszDziennik.pl