logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Piknik przed oknem papieskim

Wtorek, 11 czerwca 2019 (12:38)

List do rodzin skierowany przez św. Jana Pawła II domaga się naszej odpowiedzi. O tym przypomni wyjątkowe spotkanie w Krakowie.

Przed oknem papieskim 15 czerwca odbędzie się piknik rodzinny w 25. rocznicę ogłoszenia Listu do rodzin św. Jana Pawła II „Gratissimam sane”. Organizatorem spotkania jest Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

– Pisząc list „Gratissimam sane”, Ojciec Święty zdecydował się na szczególną, nowatorską formę dotarcia do wszystkich rodzin. List zawsze zakłada potrzebę udzielenia odpowiedzi. List papieski jest ciągle aktualny i ważny – podkreśla ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, duszpasterz kobiet.

W wypowiedzi dla „Naszego Dziennika” kapłan zwraca uwagę, że główne przesłanie Listu do rodzin to pokazanie piękna rodziny, która jest drogą Kościoła.

– List przypomina o zamyśle Boga Stwórcy względem człowieka, który żyje w rodzinie, jako ojciec, matka, dziecko, siostra, brat. Papież przestrzega przed „kryzysem prawdy”. Przypomina, że sakramentalne małżeństwo jest komunią osób mężczyzny i kobiety. Jan Paweł II przypomina o odpowiedzialnym rodzicielstwie wpisanym w  cywilizację miłości – zwraca uwagę ks. dr Paweł Gałuszka.  

Dlatego celem pikniku rodzinnego przed oknem papieskim jest właśnie ukazanie piękna życia małżeńskiego i rodzinnego opartego na chrześcijańskich wartościach.

– Jest to dziś bardzo potrzebne, gdyż współczesny świat próbuje negować piękno chrześcijańskiej rodziny opartej na fundamencie sakramentalnego małżeństwa mężczyzny i kobiety. Chcemy przypominać o zamyśle Stwórcy wobec małżonków, o pięknie wpisanym w  życie rodzinne – podkreśla ks. dr Paweł Gałuszka.

O pięknie rodziny pragną przypominać w kontekście stworzonego świata, stąd forma spotkania jako piknik.

– To danie świadectwa w przestrzeni publicznej. Zapraszam do jak najliczniejszego udziału rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami, ale również osoby samotne – zachęca ks. Paweł Gałuszka.

Na wszystkich, którzy wybiorą się 15 czerwca przed okno papieskie w Krakowie, czekać będzie wiele atrakcji. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.30. W programie m.in.: quizy patriotyczno-rodzinne, quiz o świętych Krakowa, pokaz akrobatyki, występ zespołu Promyczki Dobra, animacje i zabawy z wodzirejem, kreatywne warsztaty. Dla dzieci zapewne wielką atrakcją będzie zabawa na dmuchanych zjeżdżalniach. Jako centralny punkt programu zaplanowano o godz. 16.30 Dialogi dzieci z ks. abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim.

To już drugi piknik rodzinny przed oknem papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie, organizowany przez wydział duszpasterstwa rodzin archidiecezji krakowskiej. Przed rokiem odbył się w lipcu w przeddzień 50. rocznicy ogłoszenia encykliki Papieża Pawła VI „Humanae vitae” o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego.

 

Małgorzata Bochenek

Aktualizacja 26 czerwca 2019 (13:58)

NaszDziennik.pl