logo
logo

Zdjęcie: facebook Konferencja Episkopatu Polski/ -

Zebranie plenarne Episkopatu w Wałbrzychu

Piątek, 14 czerwca 2019 (20:17)

Rodzice powinni kontaktować się z dyrektorami szkół i mieć wpływ na postanowienia rad rodziców. To niezwykle ważne zadanie wobec tego, co się dzisiaj próbuje w Polsce wprowadzić. Musimy szukać sposobu, aby zatrzymać tę seksualizację, która jest niebezpieczna i gorsząca – powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. bp Marek Mendyk.

Gościem na zebraniu plenarnym Episkopatu był ks. abp Charles Scicluna – sekretarz pomocniczy Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Powiedział do zebranych, że jest bardzo wdzięczny polskim biskupom za to, że przed przyjazdem do Polski zapoznał się z tłumaczeniem wytycznych Episkopatu Polski dotyczących ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele. – Zapisano tam wszelkie działania prewencyjne, jakie powinny być podejmowane, aby nie dopuszczać do pojawiania się tych straszliwych przestępstw wobec dzieci, młodzieży i osób bezbronnych – podkreślił maltański hierarcha.

– Zapewniłem biskupów, że jest to bardzo dobry dokument, który może być wzorem także dla innych Konferencji Episkopatów – dodał abp Charles Scicluna.

 

Z kolei o świętowaniu niedzieli ma przypominać rozpoczynający się od tegorocznego Adwentu nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce. Główne idee programu omawiał ks. abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Zdaniem metropolity katowickiego, zadaniem Kościoła jest promowanie świętowania niedzieli i jej obrona jako dnia wolnego od handlu i pracy, a przeznaczonego dla Pana Boga i człowieka.

– Nie wyobrażam sobie chrześcijańskiej Europy bez wolnej niedzieli – powiedział KAI przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. – Mamy w Europie państwa, które są dla nas punktem odniesienia, w których niedziela jest dniem wolnym, który jest dla Pana Boga i człowieka – dodał duchowny.

Ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

Powołanie ogólnopolskiego centrum kształcącego egzorcystów z siedzibą w Katowicach zapowiedział bp Andrzej Czaja. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że przygotowana zostanie również specjalna Nota określająca, jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tę przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

Ideologizacja płciowości

Studia dotyczące sfery płci człowieka są dopuszczalne, natomiast ideologizacja tego zagadnienia lub nawet wprowadzania promocji LGBT i rozmywania płciowości człowieka pod pozorem edukacji seksualnej jest bardzo niebezpieczna – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny w trakcie zebrania odniósł się do nowego dokumentu watykańskiego dotyczącego zagrożeń płynących z rozpowszechniania ideologii gender i jej wpływu na rodzinę i edukację.

Dokument pt. „Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji” został przygotowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Powstał w odpowiedzi na realne zagrożenie dotyczące współcześnie sfery szkolnictwa, gdzie często siłą narzucana jest ideologia gender, a zarazem eliminuje się inne punkty widzenia, w tym chrześcijański, zarzucając im, że są przestarzałe.

Jak powiedział bp Śmigiel, stanowisko polskich biskupów jest tożsame z zagadnieniami poruszonymi w watykańskim dokumencie. – Wypracowane w nim założenia towarzyszą nam w duszpasterstwie rodzin w Polsce od dawna – dodał.

Gorsząca seksualizacja dzieci

Rodzice powinni kontaktować się z dyrektorami szkół i mieć wpływ na postanowienia rad rodziców. To niezwykle ważne zadanie wobec tego, co się dzisiaj próbuje w Polsce wprowadzić. Musimy szukać sposobu, aby zatrzymać tę seksualizację, która jest niebezpieczna i gorsząca – powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk.

Ksiądz biskup odniósł się w ten sposób do zapowiedzi rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, że będzie się opowiadał za wprowadzeniem obowiązkowej edukacji seksualnej dla wszystkich uczniów. Przeciwko temu zaprotestował z kolei rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

15-lecie diecezji świdnickiej

W czwartek wieczorem z udziałem Episkopatu Polski w Świdnicy sprawowano uroczystą Mszę św. z okazji 15-lecia diecezji świdnickiej. Eucharystii w tamtejszej katedrze św. Stanisława i św. Wacława przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

 

Księża biskupi wybrali także sekretarza generalnego KEP. Został nim ponownie ks. bp Artur Miziński.

JG, KAI

NaszDziennik.pl