logo
logo

Zdjęcie: em.kielce.pl/ -

Nikt nie ma prawa bezcześcić Mszy św.

Czwartek, 20 czerwca 2019 (22:08)

Nikt i nigdzie nie ma prawa ośmieszać, parodiować i bezcześcić Eucharystii – podkreślał ks. bp Jan Piotrowski, biskup kielecki, nawiązując w homilii wygłoszonej podczas uroczystości Bożego Ciała do ostatnich ataków na Kościół przez środowiska LGBT i parodii sakramentów podczas parad równości. W homilii biskup podkreślał znaczenie Mszy św. dla wspólnoty Kościoła oraz jej świętość.

 – Jej wielkości i piękna nie niweczą nawet niegodne ręce kapłana i jego niewierne serce. Jeśli się tak dzieje na polskiej ziemi, to jest to znakiem upadku człowieka i jego moralną degradacją. Bywa również, że jest prowokacją chorych i bezbożnych ideologii, które niestety znajdują swoich tragarzy. Dziś politeizm ideologiczny i obyczajowy w kolorach tęczy i nie tylko, który ma swoich bożków, nie jest żadnym sukcesem cywilizacyjnym, obyczajowym ani kulturowym. Sodoma i Gomora już były – nie pozostał po nich żaden ślad – mówił ks. bp Jan Piotrowski.

Przypomniał, że wierni gromadzą się dzisiaj jako świadkowie wiary, a sama uroczystość obala stwierdzenia niemieckiego filozofa [Friedricha Nietzschego – przyp. red.] o śmierci Boga, „Bóg bowiem nigdy nie umiera, jest odwieczną miłością, tylko ludzie umierają bez Boga”. W ten sposób biskup nawiązał do miejsca, gdzie zbudowano drugi ołtarz i gdzie mówił homilię. To obecnie gmach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a przez dziesięciolecia – budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. – Wielu z tych panów, którzy tam zasiadali, nie było w więzieniach, nie musieli wyrzekać się Boga, ale bez niego też umarli – powiedział ksiądz biskup.

Nawiązując do współczesnych ataków na Boga, zauważył, że łatwo obraża się Boga i bezkarnie, nie gdzieś daleko, ale już na świętokrzyskiej ziemi, obraża się ludzi, którzy tworzą wspólnotę Kościoła.

– Eucharystia jest pokarmem życia dla wszystkich, którzy słyszą Jezusowe wołanie: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię” – dodał biskup kielecki.

Podkreślił jednocześnie, że „idąc w procesji Bożego Ciała czy jakiejkolwiek innej, nie występujemy przeciwko komukolwiek, lecz z żywym Jezusem i dla Jezusa, którego pokora i miłość jest rzeczywiście obecna [...]”, a „wyjść Jezusowi na spotkanie to nasze zadanie wynikające z łaski chrztu”.

– Idziemy razem z żywym Jezusem, którego pokora i miłość jest obecna pod postacią konsekrowanego. Idziemy, aby zaświadczyć, że Jezus żyje – stwierdził hierarcha.

Przypomniał, że Kościół znajduje w Eucharystii swoje duchowe centrum, że Chrystus stał się dla nas pokarmem prawdy, a hojność Boga jest niepojęta. – Niech pełen pokory przebłagalny śpiew suplikacji dzisiaj i w najbliższą niedzielę wykaże miłość do Eucharystii – apelował ks. bp Piotrowski.

W uroczystości uczestniczyły tysiące kielczan. Ołtarze zbudowano przy gmachu seminarium, przed rektoratem uniwersytetu, przy ul. Bodzentyńskiej i przed kościołem św. Wojciecha, gdzie zakończono procesję.

RP, KAI

NaszDziennik.pl