Do modlitwy ekspiacyjnej, która odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca br., po każdej Mszy Świętej, zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. Ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: „Chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała – te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego”.
„Jak długo jeszcze będzie trwało przyzwalanie na hejt i na mowę nienawiści?” – pytał ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał, że podczas tzw. „marszów równości” w imię tolerancji dochodzi do szyderstw z osób wierzących, do bluźnierstw i profanacji, m.in. wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.
„Zdecydowane »nie« mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących” – podkreślił ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Ksiądz abp Kupny dodał, że „pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystii” i „atak na wszystko to, co dla nas najświętsze”.
Pieśń błagalna „Święty Boże! Święty Mocny!” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach.

