logo
logo

Zdjęcie: R.Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Episkopat ponownie upomina się o Telewizję Trwam

Środa, 16 stycznia 2013 (02:03)

– Uczestniczymy w niepokojach, które są. Podtrzymujemy dotychczasowe stanowisko, że pluralizm w mediach jest bardzo ważną rzeczą – powiedział po wczorajszych obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP. Odniósł się w ten sposób do batalii o przyznanie miejsca na cyfrowym multipleksie dla Telewizji Trwam.

 

Rada Stała KEP już rok temu apelowała o miejsce na multipleksie dla jedynej ogólnopolskiej stacji katolickiej – Telewizji Trwam.

„Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa, tym bardziej że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych” – napisali wówczas członkowie Rady Stałej KEP.

Stanowisko to potwierdził potem trzykrotnie cały Episkopat Polski. Po wczorajszych obradach ks. abp Michalik poinformował, że biskupi podtrzymują swoje stanowisko w tej sprawie. To ważna deklaracja w kontekście ogłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji nowego konkursu na miejsce na multipleksie cyfrowym dla telewizji o profilu katolicko-społecznym. O to miejsce ubiega się Telewizja Trwam, popierana przez miliony katolików w Polsce i na świecie.

W czasie wczorajszych obrad Rady Stałej KEP omawiany był też powstający dokument przygotowywany przez zespół do spraw bioetycznych pod kierunkiem ks.abp. Henryka Hosera. Ma to być pogłębiona refleksja nad kwestiami bioetycznymi. – Niewykluczone, że dokument ten zostanie zatwierdzony już w marcu, podczas zebrania całego Episkopatu –stwierdził ks. abp Józef Michalik.

Jednym z omawianych zagadnień była również kwestia obrony małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik