logo
logo

Zdjęcie: / -

50 lat po koronacji

Sobota, 24 sierpnia 2019 (10:43)

W sobotę 24 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej w Myślenicach odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu słynącego łaskami. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta w tym dniu zostanie ono oddane w opiekę Maryi.

- Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest Matka Boża w Myślenickim Wizerunku, do wzięcia udziału w uroczystościach. Maryja, jak kiedyś w Kanie Galilejskiej, tak i dzisiaj, wskazując na Chrystusa – Syna Bożego, mówi do nas: „Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn”. A Jezus wzywa nas do wewnętrznego nawrócenia i coraz dojrzalszego życia Ewangelią – mówi ks. Zdzisław Balon, kustosz z Myślenic.

 

Na rynku w Myślenicach o godz. 11 zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczyć będzie ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Eucharystia zakończy się papieskim błogosławieństwem  z odpustem zupełnym. W czasie Eucharystii zostanie poświęcona figura św. Józefa, która jest wotum wdzięczności czcicieli Matki Bożej. – Maryja w znaku Cudownego Wizerunku jest obecna na myślenickiej ziemi już prawie cztery wieki. Minione pokolenia doświadczały Jej miłości i matczynej troski. Również my wiele Jej zawdzięczamy. Dlatego w tym szczególnym czasie złotego jubileuszu chcemy przy Niej się spotkać, jak dzieci przy Matce, by dać dowód naszej czci, wdzięczności i miłości – mówi kustosz z Myślenic.

Patronat honorowy nad uroczystościami sprawuje ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 

Wizerunek Matki Bożej Myślenickiej przedstawia Maryję trzymającą w ramionach Jezusa, który obejmując Jej szyję, przytula się do policzka. Jest to wizerunek Matki czułej, serdecznej, kochającej, wyrażającej także boleść nad przyszłą męką Syna.

Jak mówią dawne źródła, został on namalowany we Włoszech w XVI wieku. Miał należeć do papieża Sykstusa V, a następnie wnuczki jego siostry, ksieni klasztoru w Wenecji. Ta zaś miała podarować Wizerunek księciu Jerzemu Zbaraskiemu, który umieścił go w swoim krakowskim domu.

 

Jednak, jak zaznacza ks. Michał Piela SDS w monograficznym opracowaniu historii myślenickiej parafii, naukowe badania myślenickiej Eleusy z lat dziewięćdziesiątych XX wieku podają inne pochodzenie Obrazu. W ich świetle powstał on w XVII wieku i jest dziełem malarza niezwiązanego z polskim kręgiem artystycznym.

 

W latach dwudziestych XVII wieku w Krakowie wybuchła zaraza, w związku z tym Obraz przeznaczono do spalenia. Ocalił go przed zniszczeniem urzędnik Marcin Grabysza. Przeniósł Obraz do swojego domu w podkrakowskich Łagiewnikach. Po kilku latach rodzina Grabyszów przywiozła Obraz do domu w Górnej Wsi koło Myślenic. W pierwszych dniach maja 1633 roku tracący wzrok Marcin Grabysza odzyskał zdrowie, a na Wizerunku zaczęły pojawiać się wonne krople o konsystencji olejku. Ówczesny proboszcz myślenickiej parafii, ks. Wojciech Ofiarowicz, zdecydował o zbadaniu zjawiska. Komisja krakowskich teologów orzekła o cudownym pochodzeniu wydarzeń. We wspomnienie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, 2 lipca 1633 roku, Obraz Matki Bożej w uroczystej procesji wniesiono do kościoła i ogłoszono mianem: „łaskami słynący”.

Myśl o koronacji Obrazu pojawiła się na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. 22 stycznia 1967 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na nałożenie koron papieskich na Obraz Pani Myślenickiej. Dokonał tego ks. kard. Karol Wojtyła 24 sierpnia 1969 roku.

 

W 1983 roku korony zostały skradzione. Nowe poświęcił Jan Paweł II podczas Mszy Świętej na krakowskich Błoniach 22 czerwca tego samego roku. Rekoronacji dokonał ks. kard. Franciszek Macharski w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 1983 roku.

MP

Aktualizacja 27 sierpnia 2019 (13:13)

NaszDziennik.pl