logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Arch./ -

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej

Sobota, 24 sierpnia 2019 (19:40)

Walczy się dziś z człowiekiem, wmawiając mu, że jest wolny; walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem, i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach – mówił w sobotę w Myślenicach ks. abp Marek Jędraszewski.

Na myślenickim Rynku odprawiona została Msza św. w 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

W związku z tragiczną w skutkach burzą, która w czwartek przeszła nad Tatrami, nuncjusz przekazał w imieniu Papieża Franciszka wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich ofiar i jego zapewnienie o modlitwie w intencji poszkodowanych, szczególnie dzieci.

Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, nawiązując do wydarzeń sprzed ponad 50 lat, przypomniał w homilii, że biskupi polscy podczas Soboru Watykańskiego II prosili Papieża o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła, a liczne koronacje obrazów Matki Bożej w Polsce w latach 60. wpisywały się w doświadczenie Kościoła, który zmagał się z ateistycznym systemem komunistycznym i „uciekał się pod szczególną opiekę Matki Bożej”.

„Wydarzenie sprzed 50 lat – koronacja obrazu Matki Boskiej Myślenickiej – wpisywała się bardzo głęboko w to właśnie doświadczenie zmagań, bo wytoczono chrześcijaństwu śmiertelną walkę w myśl komunistycznego dogmatu, że religia to opium dla ludu” – mówił ks. abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypominał, że w czasach komunizmu odrzucono „to wszystko, co związane jest z transcendencją, z wiarą w Boga i przywiązaniem do Kościoła”, i trwała walka z człowiekiem, małżeństwem i rodziną, co wyrażało się – jak wskazał hierarcha – m.in. w powszechnym dostępie do aborcji i łatwo osiągalnych rozwodach.

„Czas zmagań bynajmniej się nie skończył” – mówił ks. abp Jędraszewski. „Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami. Ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę i który stworzył ich na swój obraz” – powiedział metropolita krakowski.

Dodał, że „jeżeli odrzuca się Boga, idą za tym groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka”. „Walczy się dzisiaj z człowiekiem, wmawiając mu, że jest wolny; walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem, i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach. Walczy się także z małżeństwem i rodziną. Zwłaszcza z małżeństwem, które traktowane jest jako przejaw walki i ucisku kobiety przez mężczyznę. Nowa forma walki klas” – mówił kaznodzieja.

Według księdza arcybiskupa, „walczy się także z polskim Narodem i jego kulturą, mającą taką wspaniałą tradycję”. „Kulturą, która nas ocaliła jako Naród i dała powód do poczucia suwerenności” – mówił ks. abp Jędraszewski. Dodał, że czas jest wyjątkowy i wyjątkowa jest odpowiedzialność za „to, co uczynimy z sobą, z Narodem, z państwem, z przyszłością państwa i Kościoła w Polsce”.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS) przypomniał podczas uroczystości, że 19 sierpnia radni Myślenic na nadzwyczajnej sesji przyjęli uchwałę o zawierzeniu dalszych losów miasta i gminy Myślenice opiece Najświętszej Maryi Panny – Pani Myślenickiej. „Tą decyzją jako wspólnota samorządowa wpisujemy się w głos poprzednich pokoleń” – powiedział Szlachetka. Aktu zawierzenia dokonał w sobotę ks. abp Jędraszewski.

 

W 1983 roku, gdy obchodzono 350-lecie powstania sanktuarium maryjnego w Myślenicach, doszło do włamania i kradzieży koron. Nowe zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach 22 czerwca 1983 r., a ponownej koronacji dokonał ks. kard. Franciszek Macharski.

JG, PAP

Aktualizacja 24 sierpnia 2019 (19:45)

NaszDziennik.pl