logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Przybywają tu rzesze pielgrzymów

Sobota, 31 sierpnia 2019 (18:32)

W niedzielę, 1 września, z okazji pierwszej rocznicy otwarcia Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – Gwiazdy Niepokalanej odbędą się tam okolicznościowe uroczystości. To jeden z 12 ośrodków modlitwy w intencji pokoju, które powstają na całym świecie. – Polska Kaplica Pokoju powstała w Niepokalanowie nieprzypadkowo. Jest to miejsce naznaczone obecnością św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej – mówi Elżbieta Gontarczyk.

Dzisiaj o godz. 20.00 rozpocznie się Oratorium o Pokoju w wykonaniu zespołu Miriam, chóru i orkiestry symfonicznej. Z kolei w niedzielę w kaplicy wieczystej adoracji o godz.13.00 zostanie odprawiona Msza Święta.

Jak przypomina Elżbieta Gontarczyk, Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie jest częścią wielkiego dzieła, którego celem jest utworzenie na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji w intencji pokoju, w których pod opieką Matki Bożej, przed Najświętszym Sakramentem, trwa nieustająca modlitwa w tej intencji. Dotychczas powstało osiem Światowych Centrów Modlitwy o Pokój: w Betlejem w Izraelu, w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w Oziornoje w Kazachstanie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Namyang w Korei Płd., w Kibeho w Rwandzie, w Dagupan na Filipinach oraz w Niepokalanowie. – Podczas powstawania kaplicy miało miejsce wyjątkowe, opatrznościowe wydarzenie, odnaleziono zapomniany list o. Maksymiliana Kolbego, który w 1934 roku z misji w Japonii pisał, jak wyobraża sobie bazylikę i kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu – przypomina Elżbieta Gontarczyk.

Święty Maksymilian pisał: „Zapewne bazylika będzie spora według potrzeby, ale uboga i piękna harmonią wszystkich części, zgranych do jej jedynego celu: zbawić i uświęcić jak najwięcej dusz przez Niepokalanów. [...] wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zagląda do kościoła, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia”.

Projekt Kaplicy Pokoju, zatwierdzony przed poznaniem treści listu, odpowiadał wyobrażeniom św. o. Maksymiliana Kolbego. W centrum ołtarza Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu znajduje się srebrna figura Matki Bożej. Naturalnej wielkości postać Niepokalanej ma otwarte dłonie – w geście zaproszenia, zaś Hostia umieszczona pod sercem Maryi widoczna jest spod uchylonych szat. Figurę otacza wieniec lilii wykonanych ze srebra – symbol czystości i niepokalanego poczęcia. 

MP

NaszDziennik.pl