logo
logo

Zdjęcie: https://www.facebook.com/meskirozaniecwawa/ -

Mężczyźni wynagradzają Niepokalanej

Piątek, 4 października 2019 (11:39)

Męski Różaniec to inicjatywa realizująca nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.  Jutro, w pierwszą sobotę miesiąca, na ulicach naszych miast modlić się będą mężczyźni.

 

Warszawa, Kraków, Opole, Lublin, Szczecin, Nowy Targ, Gryfice, Łódź, Piotrków Trybunalski, Przemyśl, Rzeszów, Olsztyn, Wejherowo, Poznań, Pułtusk, Garwolin, Wilno – to między innymi te miasta, których ulicami przejdzie Męski Różaniec.

– Zapraszamy wszystkich mężczyzn niezależnie od wieku, stanu cywilnego, pozycji społecznej, pełnionego zawodu. Zapraszamy wszystkich, którzy mają dobrą wolę i chcą włączyć się w modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. O nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca Matka Boża prosiła w Fatimie. Chcemy wypełniać Jej orędzie, prośba Matki Bożej skierowana 102 lata temu pozostaje wciąż aktualna. Widzimy, jak wiele zła rozlewa się na świecie, także w Polsce. Maryja  wskazuje jako ratunek podjęcie konkretnych, precyzyjnie opisanych działań. Dlatego w przestrzeni publicznej naszych miast chcemy wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi i Matce Bożej zawierzać nasze życie i rodziny – podkreśla Artur Wolski, inicjator Męskiego Różańca.

Pierwszy Męski Różaniec odbył się w pierwszą sobotę kwietnia zeszłego roku w Warszawie. Artur Wolski zaproponował tę inicjatywę podczas spotkania wspólnoty Mężczyzn św. Jana Pawła II działającej przy parafii pw. św. Jana Pawła II na Bemowie w Warszawie. Lider wspólnoty Jan Sienicki z otwartością podjął temat.  – Zaczęliśmy działać. Opiekunem duchowym Męskiego Różańca został ks. Dominik Chmielewski SDB. Jesteśmy też w ścisłym kontakcie z ks. dr. Krzysztofem Czaplą SAC, dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem – zaznacza Artur Wolski.

To, co się później wydarzyło, przerosło ich oczekiwania. Męski Różaniec zaczęli podejmować mężczyźni w kolejnych miastach w Polsce i za granicą. 

– Łączy nas Różaniec i pragnienie wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi. Chcemy, aby Matka Boża była bardziej znana i kochana, aby przesłanie z Fatimy poznał i wypełnił świat. Spotkania na Męskim Różańcu gromadzą mężczyzn z różnych wspólnot. W wielu męskich sercach dzięki temu, że uczestniczą w tych nabożeństwach, słuchają homilii maryjnych kapłanów, rodzą się różne pomysły, bardziej angażują się w życie rodzin, parafii, swojego środowiska. Męski Różaniec daje siłę do tego, aby z odwagą  świadczyć o Chrystusie – przyznaje Artur Wolski.

W Warszawie w każdą pierwszą sobotę miesiąca Męski Różaniec rozpoczyna się Mszą św. o godz. 8.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela (przy ulicy Świętojańskiej 8). Po Eucharystii, w kolumnie dwójkowej, około 300 mężczyzn idzie na Krakowskie Przemieście, odmawiając Litanię do św. Józefa. Przy figurze Matki Bożej Pasawskiej, stając w równym szyku, po wojskowemu, aby podkreślić męską dyscyplinę i porządek, odmawiają Różaniec święty. Jest również 15-minutowa medytacja tajemnic różańcowych, aby wszystkie warunki nabożeństwa pierwszej soboty miesiąca były wypełnione. Nabożeństwo kończą odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i modlitwą-egzorcyzmem do św. Michała Archanioła.

Więcej informacji o Nabożeństwie Wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi oraz inicjatywie Męski Różaniec na stronach: www.meskirozaniec.pl, www.sekretariatfatimski.pl.

Małgorzata Bochenek

Małgorzata Bochenek

NaszDziennik.pl