logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Strażacy pielgrzymowali do Łagiewnik

Niedziela, 20 października 2019 (22:38)

Wspominając historię małopolskiej straży, składamy na ołtarzu naszą wdzięczność za społeczne, patriotyczne zaangażowanie tylu pokoleń strażaków, z których wy wyrastacie, pielęgnując to, co najlepsze, najbardziej wartościowe: troskę o dobro osoby i dobro wspólne – mówił ks. abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w czasie XVIII Pielgrzymki Strażaków z Małopolski do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

 

W homilii ks. abp Skworc zauważył, że szeroki jest wachlarz obowiązków strażaków. – Do zadań specjalnych wykonywanych przez straż pożarną należy też ratownictwo: biologiczne, chemiczne, medyczne, poszukiwawcze, radiologiczne, techniczne, wodne, wysokościowe. Z tych rozlicznych obowiązków wywiązujecie się wzorowo, o czym świadczy zaufanie społeczne. W wielu raportach służba strażaka określana jest jako zawód wysokiego ryzyka, ale przede wszystkim zaufania społecznego – mówił kaznodzieja i dodał, że wśród najczęściej wymienianych zalet straży pożarnej znalazły się m.in.: szybkość i skuteczność działania, dobra organizacja pracy, sprawność i gotowość do działania, a przede wszystkim dobrowolne poświęcenie innym.

– Możemy się domyślać, że wasze postawy mają głębokie motywacje, również religijne, wszak zawsze byliście w Kościele i jesteście nim, o czym świadczy wasza tegoroczna pielgrzymka do tego szczególnego miejsca, w którym doświadczamy miłości Boga i Jego miłosierdzia, objawionego przez Jezusa Chrystusa, który życie dał – powiedział ks. abp Wiktor Skworc.

Jak mówił kaznodzieja, to strażacy wiedzą, jak bolesny jest widok ludzi tracących w pożarze cały swój dobytek.

– Widok załamanych rąk najdobitniej wyraża ich duchową, emocjonalną i fizyczną reakcję wobec niszczącego żywiołu i katastrofy. Kiedy jednak mdleją ręce poszkodowanych, pojawiają się wasze! I są to zazwyczaj pierwsze ręce, które przychodzą z pomocą. Nie tylko w czasie pożaru, ale dziś, coraz częściej, w obliczu kataklizmów pogodowych i wypadków na drogach pełnicie waszą misję. Dzisiaj – tą Eucharystią – ofiarą Jezusa i naszą – dziękujemy Bogu za wasze ręce podtrzymujące poszkodowanych. Chcemy ogarnąć modlitewną wdzięcznością pokolenia strażaków, którzy czy to społecznie, ochotniczo, czy w sposób zawodowy tworzyli w Polsce formację niosącą pomoc w najtrudniejszych momentach życia poszczególnych ludzi i całych wspólnot – podkreślił kaznodzieja. 

Pasterz Kościoła katowickiego przypomniał bogatą historię straży pożarnej na ziemi małopolskiej. – To ukierunkowanie na służbę lokalnej i narodowej społeczności wydało później znakomite owoce, kiedy rodziła się Niepodległa. Strażacy myśleli o tym, by odradzające się państwo polskie zastało „strażactwo” silne jednością, gotowe do spełniania we własnym kraju swej zaszczytnej powinności – podkreślił ks. abp Skworc.

– Jesteście spadkobiercami pięknej historii i tradycji straży pożarnej Małopolski. Jest ona przechowywana przede wszystkim w waszej pamięci i sercu – nie dla samego przechowywania tylko, również dla przekazywania kolejnym pokoleniom strażackiej młodzieży. To pokolenie spadkobierców, którym dziś mówię jak św. Paweł do młodego Tymoteusza: „Trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś” – zwrócił się do strażaków. – Drodzy Młodzi Strażacy! Wiele się nauczyliście i ciągle się uczycie od pokolenia strażaków wieku średniego i starszych, zarówno w przestrzeni strażackiego rzemiosła, jak również w przestrzeni relacji, wartości, szacunku i wiary, która uczy, że nie ma większej miłości, niż jeśli ktoś daje życie za swoich przyjaciół. Wszyscy uczymy się takiej postawy, aby Syn Człowieczy znalazł wiarę w sercach, gdy przyjdzie! Bracie i Siostro, to również Twoja misja – dodał. 

Około czterech tysięcy wiernych przywitał ks. Zbigniew Bielas, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podkreślił, że straż pożarna to instytucja, która szczyci się w Polsce bogatą tradycją.
– Serdecznie was witam w bazylice Bożego Miłosierdzia, świątyni, którą konsekrował i w której zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu św. Jan Paweł II. Witam Jego Ekscelencję księdza arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, który przewodniczy naszej modlitwie. Witam o. Władysława Kuliga, kapelana małopolskich strażaków, wszystkich księży kapelanów, przedstawicieli władz strażackich, poczty sztandarowe, wszystkich uczestników tej pielgrzymki. Niech modlitwa u Pana Jezusa Miłosiernego i wstawiennictwo świętych patronów: św. Siostry Faustyny, św. Jana Pawła II, św. Jana Kantego i św. Floriana wyprosi potrzebne łaski – powiedział ks. Bielas.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl