logo
logo

Zdjęcie: / -

„Procesja ze Świętymi”

Czwartek, 31 października 2019 (16:22)

Ulicami Szczecina już po raz drugi przejdzie ,,Procesja ze Świętymi”. Uczestnicy poniosą ok. 100 relikwii świętych patronów, świece oraz kadzielnice, śpiewając jednocześnie Litanię do Wszystkich Świętych.

Jak poinformowała Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska, procesja z relikwiami świętych jest nie tylko mistyczną modlitwą, ale i świętą obecnością naszych patronów, którą możemy traktować jako egzorcyzm.

 – W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października, zapraszamy wszystkich na „Mistyczną Procesję ze Świętymi”, która wyruszy ze szczecińskich Jasnych Błoni do bazyliki archikatedralnej. Chcemy wspólnie modlić się i podjąć refleksję nad życiem świętych, bo to oni ukazują nam piękno katolickiego życia, którego celem jest świętość – mówią organizatorzy.

Procesja to też  odpowiedź na postępującą sekularyzację dnia Wszystkich Świętych. Jak mówi Prezes Fundacji Małych Stópek ks. Tomasz Kancelarczyk, moda ta jest obrazoburcza wobec naszego przywiązania do czci świętych oraz pamięci o zmarłych.

– To, co się dzieje wokół nas, rodzi potrzebę ukazania tego, co w naszej wierze jest piękne i zachwycające – wyjaśnia ks. Tomasz Kancelarczyk.

Jak mówi kapłan, pochód jest skonfrontowany z upamiętnieniem reformacji, podczas której odrzucono kult świętych. 31 października to także dzień współcześnie degradowany przez zachodnie Halloween.

– Procesja ukaże głębię oraz mistykę kultu związanego z wyjątkowym dla katolików dniem. W Kościele katolickim zaplecze duchowe jest swego rodzaju ojcem inicjatyw. W dzisiejszym świecie – z jednej strony tak bardzo odduchowionym, a z drugiej naszpikowanym magią i zabobonami – potrzeba autentycznej mistyki, wypływającej z życia Kościoła – podkreśła ks. Kancelarczyk. 

W uroczystym pochodzie poniesione zostaną relikwie świętych, wyeksponowane nad głowami uczestników.

– Istnieje realna potrzeba organizowania takich procesji właśnie w wigilię Wszystkich Świętych po to, żeby uwydatnić światło, które jest skontrastowane z ciemnością. Dlatego oprócz relikwii naszych patronów będziemy nieść świece. Na znak naszej modlitwy wznoszonej do Boga poniesiemy także kilkadziesiąt kadzielnic – dodaje ks. Kancelarczyk.

Jak precyzuje kapłan, mistyczna procesja będzie swego rodzaju egzorcyzmem, w trakcie którego uczestnicy wezwą pomocy Wszystkich Świętych i poproszą o wstawiennictwo w sprawach, które dotykają ich życia.

– Wszędzie tam, gdzie jest znak i modlitwa zanoszona w wierze, możemy mówić o egzorcyzmie. Dlatego to, co się wydarzy, będzie oczywiście modlitwą za to miasto i ich mieszkańców, ale także pewną formą egzorcyzmu nad tymi wszystkimi grzesznymi sprawami, w które jako ludzie słabi jesteśmy uwikłani – kończy ks. Kancelarczyk.

Program „Procesji ze Świętymi”:

18.00 – formowanie procesji na Jasnych Błoniach

19.00 – wymarsz procesji

21.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu, Apel Jasnogórski oraz Msza Święta w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie

RP, www.dlazycia.info

NaszDziennik.pl