logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

O rychłą beatyfikację

Piątek, 29 listopada 2019 (14:51)

Mija 24. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. prał. Aleksandra Zienkiewicza, który przez prawie 40 lat był znanym wrocławskim duszpasterzem akademickim, a wcześniej proboszczem m.in. w Nowogródku na Białorusi.

 

Swoją posługę pełnił przede wszystkim w kościele akademickim pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Właśnie tam sprawowana była w minioną środę Msza św. z modlitwą o rychłą beatyfikację ks. prał. Aleksandra Zienkiewicza.  Uczestniczyli w niej jego wychowankowie przybyli nie tylko z Polski, ale i z wielu innych krajów. Wśród nich licznie reprezentowane były siostry nazaretanki. Jedenaście członkiń tego zgromadzenia poniosło w Nowogródku męczeńską śmierć, wstawiając się w NKWD za swojego proboszcza, kapelana.

Przed Eucharystią jeden z najbliższych współpracowników ks. Zienkiewicza, obecnie biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. bp. Adam Dyczkowski dokonał aktu poświęcenia sarkofagu, w którym umieszczono ekshumowane z cmentarza katedralnego doczesne szczątki Sługi Bożego.   

Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji pińskiej ks. bp Antoni Dziemianko, który wcześniej był proboszczem w Nowogródku, a homilię wygłosił pasterz Kościoła świdnickiego ks. bp Ignacy Dec, jeden z wielu wychowanków ks. Zienkiewicza.

Ksiądz bp Dec porównał postawę Sługi Bożego do sytuacji opisywanej w Księdze Daniela i do słów Chrystusa z Ewangelii wzywających do składania świadectwa w niesprzyjających okolicznościach. Wskazał w tym kontekście na jednoznaczność postawy duszpasterza, rozmodlenia, dobroci przebijającej się przez cały styl życia ks. Zienkiewicza, o umiłowaniu przez niego polskiej kultury i wytrwałym „rzeźbieniu” charakterów ludzi młodych. 

Zabierając głos na zakończenie Mszy św., ks. bp Antoni Dziemianko zapewnił, że o rychłą beatyfikację ks. Zienkiewicza modlą się katolicy mieszkający na Polesiu, w Nowogrodku i w innych miejscach Jego duszpasterskiej posługi.

– Razem z ks. prałatem Janem Adamarczukiem z Wrocławia, kapelanem środowiska nowogrodzian odwiedziliśmy sowieckie archiwa na Białorusi. Zachowały się tam akta z czasów studiów, II wojny światowej i okresu tuż po niej dotyczące Sługi Bożego. Można tam znaleźć same superlatywy. Przeżył dwie wojny światowe, przetoczył się nad nim walec ideologii, ale go nie złamał –podkreślił bp. Dziemianko.

Po Eucharystii w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej metropolita senior ks. abp Marian Gołębiewski, który podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego, otworzył ekspozycję pt. „Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz 1910=1995 – duchowy testament” przygotowaną przez jego wychowanków oraz wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl