logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Głęboko przeżywajmy każdą Mszę Świętą

Sobota, 30 listopada 2019 (15:13)

O świadome i głębokie przeżywanie każdej Mszy Świętej apeluje ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski, w liście pasterskim na nowy rok duszpasterski. Prosi również, by przepraszać Boga za profanacje Najświętszego Sakramentu, „do których dochodzi w atmosferze braku szacunku wobec tajemnic wiary katolickiej”. List będzie czytany w kościołach archidiecezji przemyskiej jutro, w pierwszą niedzielę Adwentu.

Ks. abp Szal zwraca uwagę, że nowy trzyletni program duszpasterski będzie poświęcony Eucharystii rozumianej jako tajemnica wyznawana, celebrowana i przeżywana. Będzie on nosił wspólne hasło: „Eucharystia daje życie”.

W pierwszym roku przeżywaniu tego programu w archidiecezji przemyskiej będzie patronował przemyski kapłan bł. ks. Jan Wojciech Balicki. Patronem następnego roku będzie przemyski biskup św. Józef Sebastian Pelczar, a kolejnego – bł. ks. Bronisław Markiewicz, pochodzący z diecezji przemyskiej założyciel zgromadzeń michalickich. Wszyscy oni charakteryzowali się szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu.

„Dbajmy o świadome i głębokie przeżywanie każdej Mszy Świętej. Zgłębiajmy tajemnicę Eucharystii na kolanach podczas częstych adoracji Najświętszego Sakramentu” – apeluje do duchownych i świeckich metropolita przemyski.

Arcybiskup podkreśla, że Eucharystia to „niezwykły dar powierzony nam przez Zbawiciela”. „Każda Msza św. jest żywym wspomnieniem – pamiątką wydarzeń z życia Jezusa, szczególnie tych z Wieczernika, Kalwarii, poranka Zmartwychwstania oraz dnia Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego. Eucharystia jest także ofiarą, którą Chrystus przekazał Kościołowi. Ofiara ta trwa i wciąż się uobecnia” – pisze.

Ks. abp Szal wskazuje, aby dla dzieci i młodzieży na początku ich życia religijnego pierwszymi nauczycielami i świadkami Eucharystii byli rodzice i dziadkowie, którzy „w sposób sobie właściwy i trudny do zastąpienia potrafią zwrócić uwagę na obecność Boga w Najświętszym Sakramencie”.

Metropolita przemyski prosi też, aby szczerze przepraszać Boga za niegodne i świętokradcze przyjmowanie Komunii świętej, a także za profanacje Najświętszego Sakramentu.

RP, KAI

NaszDziennik.pl