logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ -

Odważnie broni prawdy

Sobota, 25 stycznia 2020 (14:31)

Laureatem tegorocznej nagrody im. Jerzego Ciesielskiego Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” został ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski dedykował ją wszystkim tym, którzy mają odwagę bronić prawdy o człowieku i za tę prawdę cierpią.

 

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się wczoraj w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej. Wzięła w niej udział Danuta Ciesielska, żona patrona nagrody „Źródła”, a także o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

Na początku spotkania prof. Janusz Kawecki wyjaśnił, że kapituła nagrody wyróżnia każdego roku osobę, która w szczególny sposób zasłużyła się na rzecz pomocy rodzinom i w umacnianiu rodzin w Polsce. Podkreślił, że ks. abp Marek Jędraszewski otrzymał ją za wypełnianie posługi myślenia wobec rodzin w Polsce, za odwagę przywoływania i pokazywania drogowskazów prowadzących do zbawienia, za odczytywanie i świadczenie o współczesnym „non possumus” wobec różnych błędnych ideologii, a także za heroiczną wręcz odwagę w głoszeniu prawdy. – Postawa abp. Marka Jędraszewskiego jest punktem odniesienia dla wielu w podejmowaniu przez nich drogi postępowania w dalszej części życia. Jest to punkt trwały i niezwykle potrzebny w dzisiejszym czasie – zaznaczył.

Metropolita krakowski, dziękując za nagrodę, w swoim słowie wielokrotnie odwoływał się do nauczania św. Jana Pawła II. Za nim przypominał, że drogą Kościoła jest człowiek i rodzina. Akcentował, że budować rodzinę to budować kulturę miłości. – Sprawiać, że cały naród stworzony ze świętych rodzin, buduje wspaniałą kulturę życia, a naród, który jest budowany z takich pięknych rodzin ma prawo upominać się o swoją suwerenność – wskazywał.

Zwracał też uwagę na coraz nowe zagrożenia dla rodziny. Przypomniał, że to właśnie Jan Paweł II nazwał nowy, rodzący się totalitaryzm „ideologią zła”. Chodzi o kwestionowanie statusu mężczyzn, kobiet, małżeństwa, rodziny. Ostrzegał, że taki totalitaryzm może być bardziej niebezpieczny niż poprzednie ideologie, „bo wchodzi w sposób bardziej perwersyjny”. Dodał, że stoi przed nami ogromne zadanie, by uświadamiać ludziom niebezpieczeństwa obecnego czasu. – Nie po to, by budzić lęk, ale by zwyciężać – powiedział i wyjaśnił, że można to zrobić, ale tylko stojąc przy Chrystusie, który jest Prawdą.

W intencji laureata nagrody w kościele pw. św. Floriana została odprawiona uroczysta Msza św.

Małgorzata Pabis

Aktualizacja 25 stycznia 2020 (14:31)

Nasz Dziennik