logo
logo

Zdjęcie: franciszkanska.pl/ -

Stulecie bazyliki

Piątek, 21 lutego 2020 (20:35)

Kościół Franciszkanów w Krakowie sto lat temu został ogłoszony bazyliką mniejszą. Z tej okazji odbędą się uroczystości dziękczynne.

 

Kościół św. Franciszka z Asyżu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie został podniesiony do godności bazyliki mniejszej przez Papieża Benedykta XV. List apostolski „Cracoviae in Polonia”, którym Ojciec Święty nadał ten tytuł, nosi datę 23 lutego 1920 r. W dokumencie czytamy m.in.:  „W Krakowie w Polsce wznosi się świątynia z przylegającym do niej klasztorem, która jaśniejąc zarówno swą starożytnością, jak również wspaniałością budowli, jak również kunsztem pomników, jak również prawdziwą pobożnością chrześcijańskiego ludu, słusznie i zasłużenie zaliczana jest pomiędzy znamienitsze świątynie Polski. Zakonna rodzina Braci Mniejszych Konwentualnych uznaje ją i czci jako matkę i żywicielkę wszystkich kościołów swojego Zakonu w Polsce”.

Dokładnie w setną rocznicę nadania tego tytułu Eucharystii dziękczynnej w bazylice Ojców Franciszkanów w niedzielę, 23 lutego br., o godz. 12.00 będzie przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Jak informuje o. Jan Maria Szewek OFMConv, rzecznik prasowy krakowskiej prowincji franciszkanów, tego dnia o godz. 20.00 i 22.00 będzie też możliwość nocnego zwiedzania bazyliki i części klasztoru z zakonnym przewodnikiem (zbiórka przy głównym wejściu od Plant).

W przeddzień setnej rocznicy nadania tytułu bazyliki jutro  o godz. 17.30 w Sali Włoskiej odbędzie się wykład o. dr. hab. Zdzisława Gogoli i prezentacja o. dr. Franciszka Solarza przybliżająca historię minionych stu lat.

Można będzie też zobaczyć film 3D prezentujący architekturę kompleksu klasztorno-kościelnego i wnętrze krypt. – W nowo odrestaurowanych krużgankach zostanie otwarta wystawa materiałów związanych z najważniejszymi wydarzeniami minionego stulecia – zaznacza o. Jan Maria Szewek OFMConv.  Na towarzyszącym wydarzeniu kiermaszu można będzie nabyć książki o bazylice czy też produkty z motywami polichromii Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Popiela.

Bazylika Ojców Franciszkanów w Krakowie słynie ze zdobiących ją prac wielu wybitnych polskich artystów. W kościele są trzy kaplice. W kaplicy bł. Salomei, z relikwiami tej pierwszej polskiej klaryski, pochowany jest także jej brat książę Bolesław Wstydliwy. W kaplicy Męki Pańskiej, przy której istnieje Arcybractwo Męki Pańskiej, znajduje się grób-sarkofag z relikwiami bł. Anieli Salawy. Z kolei w kaplicy Matki Bożej Bolesnej jest słynący łaskami obraz Smętnej Dobrodziejki Krakowa przyozdobiony papieskimi koronami. Krakowska bazylika św. Franciszka z Asyżu jest też właśnie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Działa przy niej znany, wielokrotnie nagradzany, Chór Cecyliański.  

Bardzo często w franciszkańskiej bazylice modlił się kard. Karol Wojtyła. Jest nawet zaznaczone miejsce w ławce, gdzie najczęściej jako metropolita krakowski klękał na modlitwę. Jako Papież dwukrotnie nawiedził bazylikę: 9 czerwca 1979 r. i 13 sierpnia 1991 r. W bazylice modlił się też Papież Franciszek podczas wizyty apostolskiej w Polsce. W kaplicy Męki Pańskiej ucałował relikwie błogosławionych franciszkanów ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, zamordowanych w Peru.

Bazylika, położona w sąsiedztwie Domu Arcybiskupów Krakowskich z Oknem Papieskim, jest znana nie tylko krakowianom, ale także gościom miasta.

Małgorzata Bochenek

NaszDziennik.pl