logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Tytus Żmijewski/ PAP

Nie byli Piłatami

Wtorek, 24 marca 2020 (19:35)

Dzisiaj w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się uroczystość odsłonięcia kolejnej tablicy poświęconej ośmiu osobom, które w czasie II wojny światowej zginęły, ratując swoich braci Żydów.

Tablicę odsłoniły siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, które to w czasie II wojny światowej uratowało ponad 500 dzieci i 250 dorosłych. Obecnie w Kaplicy Pamięci upamietnionych jest 1182 świadków czasów II wojny światowej.
 
Jak powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, w powstającym Parku Pamięci już postawiono tablice z kolejnymi 16 tys. nazwisk. – Mamy nazwiska 40 tys. świadków, ale każde nazwisko podlega wnikliwej weryfikacji. Tu nie ma miejsca na błędy – zaznaczył dyrektor Radia Maryja w czasie uroczystości. Poprzedzila ją Msza św. celebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Szamockiego, biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej.
 
Święto upamiętniające Polaków, którzy zginęli za ratowanie Żydów, jest obchodzone w Polsce po raz trzeci. Zostało ustanowione dwa lata temu przez Sejm na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Na toruńskie uroczystości listy wystosowali prezydent Andrzej Duda i Jarosław Szarek, prezes IPN.
 

Katarzyna Cegielska, Toruń

NaszDziennik.pl