logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Triduum Paschalne na Jasnej Górze

Środa, 8 kwietnia 2020 (16:04)

Duchowo wszyscy możemy być na Jasnej Górze i będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli wspólnie będziemy się modlić – zachęca przeor częstochowskiego sanktuarium o. Marian Waligóra. Liturgie Triduum Paschalnego z kaplicy Matki Bożej transmitowane będą w internecie, radiu i telewizji, w paśmie ogólnopolskim w TVP3 o godz. 18.00.

– Zapraszam wszystkich do duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę, do tego, byśmy razem się zatrzymali i aby był to wyjątkowy czas naszej modlitwy – powiedział przeor sanktuarium.

Wszystkie liturgie Triduum Paschalnego będą wyjątkowo sprawowane w Kaplicy Matki Bożej, a nie jak zwykle w bazylice. Jest to podyktowane względami technicznymi, związanymi z transmisją telewizyjną – podkreśla o. Waligóra.

Nabożeństwa rozpoczynać się będą o godz. 18.00. W Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć ma przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej – ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

W Wielki Piątek tradycyjną Drogę Krzyżową miasta Częstochowy poprowadzi o godz. 14.00 ks. abp Wacław Depo, jednak nie jak zawsze na wałach, ale w kaplicy Matki Bożej.

Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w kaplicy Matki Bożej o 21.00 nie ma Apelu. W tym roku o tej godzinie odprawione zostanie nabożeństwo siedmiu boleści Matki Bożej.

W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę trwać będzie nocna adoracja Jezusa w grobie, który tradycyjnie znajdować się będzie w kaplicy. Modlitwę animować będą paulini przy skromnym udziale sióstr zakonnych.

Czuwanie będzie transmitowane m.in. przez jasnogórski kanał YouTube i TVP VOD.

– Nie pozwólmy, by warunki zewnętrzne, [by] czas pandemii zaburzył nam to, co mamy najpiękniejszego, czyli doświadczenie zbawiającego Boga – mówi koordynujący nocne czuwanie przy Grobie Pańskim o. Michał Legan.

Dodaje, że „nie możemy być realnie w kościele, ale całym sercem możemy być przy Jezusie”. – Nasze włączenie się we wspólną modlitwę to dużo więcej niż tradycja. Za nią kryje się cała Ewangelia, ta wylana przez Jezusa krew, która jedyna może nas zbawić – podkreśla zakonnik.

Jak informuje kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, na początku kwietnia w kaplicy Matki Bożej zainstalowana została kolejna, szósta już kamera pokazująca widok spod jasnogórskiego chóru na całe wnętrze świątyni.

– Wszystko, co się dzieje na Jasnej Górze, to dzięki życzliwości i ofiarności wielu tysięcy pielgrzymów – podkreśla kustosz. Dodaje, że „w tym wyjątkowym czasie, kiedy nie ma możliwości bycia tu fizycznie, można też wesprzeć sanktuarium, korzystając z elektronicznej formy przekazu ofiar”.

– Duchowa obecność może być bardzo owocna, świętujemy tajemnicę Chrystusa, wchodzimy w święte dni, w najważniejsze wydarzenia i dlatego powinniśmy w nich uczestniczyć ze względu na pogłębianie i ożywianie wiary, wchodzenie na fundamenty naszej drogi życia chrześcijańskiego – podkreśla jasnogórski przeor.

W Niedzielę Zmartwychwstania Msza św. rezurekcyjna odprawiona zostanie tradycyjnie o godz. 6.00, a potem ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy wraz z przeorem Jasnej Góry poniesie wałami Najświętszy Sakrament, by oznajmić radosne Alleluja. Ze szczytu, co jest czymś zupełnie wyjątkowym, pobłogosławi Częstochowie, a wraz z nią – całej naszej Ojczyźnie.

Transmisja wszystkich liturgii z Jasnej Góry także na portalach: Radio Jasna Góra, Jasnagora.pl, Episkopat.pl, Niedziela.pl.

JG, KAI

Aktualizacja 8 kwietnia 2020 (16:39)

NaszDziennik.pl