logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Uwierz, a zbawisz siebie i swój dom

Wtorek, 19 maja 2020 (14:16)

Ksiądz Andrzej Kamiński, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, który przewodniczył dziś Mszy św. porannej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach modlił się o łaskę mocnej wiary.

– Niech ona będzie żywa i mocna,  a zaprowadzi nas do nieba. O tę łaskę wiary modlę się dziś w sposób szczególny dla wszystkich, którzy tworzą krakowską Caritas – powiedział na początku Eucharystii kapłan.

W homilii ks. Kamiński zauważył, że „koronawirus przyniósł wiele niepewności, strachu, cierpienia, łez, a nawet i śmierci, ale też można powiedzieć, że dzięki niemu dziś w tak wielu domach naszej Ojczyzny i nie tylko, zagości Chrystus Zwycięzca – Zmartwychwstały Pan Życia i Śmierci”.

– Razem z Nim przychodzi, w tym uświęconym miejscu Święta Siostra Faustyna – Apostołka Bożego Miłosierdzia i przypomina nam, że Pan Jezus powiedział do niej: „Żądam od ciebie uczynków miłosierdzia, które mają wypływać z miłości ku Mnie. Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie, nie możesz się od tego usunąć ani wymówić. Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia” – mówił i dodawał, że Caritas w Archidiecezji Krakowskiej i w całej Ojczyźnie pragnie skutecznie realizować owe czyny miłosierdzia.
Kaznodzieja przypomniał scenę z dzisiejszej Liturgii Słowa, kiedy to Paweł i Sylas odpowiadają strażnikowi więzienia, który pytał ich, co ma czynić, aby się zbawić: „Uwierz w Pana Jezusa, a zbawisz siebie i swój dom”. – A Kościół Święty ciągle nam przypomina, że wiara jest naszym największym skarbem i za Świętym Janem od Krzyża, powtarza, że wiara to „zaślubiny Boga z duszą”.  Że to nie prawdy przyjęte rozumem, to nie akceptowanie jakiegoś stylu życia, to nie akces do jakiegoś Kościoła, który wyznaje wiarę w Boga. Wiara to coś nieskończenie więcej: to przylgnięcie do umiłowanej istoty, która wypełnia całe nasze wnętrze. Wiara to taki rodzaj zakochania, które już nigdy nie przechodzi. To zaślubiny duszy z Bogiem – wyjaśniał.

Kończąc homilię ks. Kamiński powiedział: „Pan Bóg w tym trudnym czasie doświadczeń liczy na nas. Bądźmy tymi, którzy Go nie zawiodą. Żyjmy wiarą na co dzień, pełniąc dzieła miłosierdzia, bo kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. O tę wierność  dla Was się modlę i z całego serca sobie i Wam jej życzę.

Małgorzata Pabis

Aktualizacja 19 maja 2020 (15:35)

NaszDziennik.pl