logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Dni Krzyżowe w Toruniu

Czwartek, 21 maja 2020 (09:47)

Wierni zgromadzeni  w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II  będą modlili się o deszcz oraz ustanie pandemii.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu rozpoczynają się Dni Krzyżowe. Są to trzy dni błagalnej modlitwy przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym czasie wierni będą prosili Boga o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

W tych intencjach w południe będą sprawowane Msze św., każdego dnia po Eucharystii przejdą procesje błagalne z relikwiami, które zakończą się przy krzyżu na dziedzińcu sanktuarium.

To wielka tradycja; chcemy, by trwała. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo – podkreślił o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiego sanktuarium.

„Dlatego my tę tradycje chcemy podtrzymywać, zwłaszcza że ludzie i rolnicy bardzo o to proszą” – wyjaśnił kustosz. Dodał, że brak deszczu rodzi niepokój rolników o tegoroczny urodzaj. „Oni potrzebują tego Bożego błogosławieństwa, a sanktuarium jest po to, żeby omadlać te sprawy, które ludzie chcą, by były omadlane, więc rozpoczynamy procesją, a wcześniej – oczywiście – przez 3 dni: czwartek–sobota, o godzinie 12.00 Msza Święta o dobre urodzaje i właśnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem przy krzyżu na wszystkie cztery strony świata. Wszystko po to, żeby pamiętać o epidemii, która niestety wciąż trwa, żeby ustała” – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR.

Dni Krzyżowe w toruńskim sanktuarium potrwają do najbliższej soboty.

Tradycja tzw. Dni Krzyżowych sięga V wieku. Narodziła się we Francji, którą około 450 r. nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe. Św. Mamert, biskup Vienne, zainicjował wówczas odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem.

 

 

AB, RIRM

Aktualizacja 21 maja 2020 (10:09)

NaszDziennik.pl