logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Wakacje z Bogiem

Wtorek, 30 czerwca 2020 (15:01)

Mnóstwo propozycji połączenia letniego odpoczynku z formacją i ewangelizacją proponują w całej Polsce dla dzieci, młodzieży, studentów czy małżeństw męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne.

Niektóre z nich organizowane są w innej niż zwykle formule i przy zachowaniu zasad sanitarnych spowodowanych trwającą epidemią koronawirusa.

Wszystkie wspólnoty zakonne, które zapraszają do spędzenia wspólnego czasu latem w formie wypoczynkowo-formacyjnej, świadome są ograniczeń i niepewności związanych z wciąż trwającą pandemią koronawirusa. Nikt jednak nie traci nadziei, że ten czas zostanie dobrze spożytkowany. Wszystkie wydarzenia, których w tym roku może być nieco mniej niż zwykle, będą się odbywały przy poszanowaniu reżimu sanitarnego.

FRANCISZKAŃSKIE LATO

Zakonnicy przygotowali mnóstwo spotkań formacyjnych, rekolekcji, festiwali czy wypadów górskich, na których formacja chrześcijańska połączona jest z wypoczynkiem.

 • Młodzież męska powyżej 18. roku życia zaproszona jest w dniach 16-19 lipca na rekolekcje „Come & See” do klasztoru w Lubomierzu koło Mszany Dolnej. Należy zabrać: Pismo Św., różaniec, notatnik, śpiwór i obuwie do chodzenia po klasztorze. Koszt pobytu to ofiara dobrowolna, ale dojechać trzeba indywidualnie. Kontakt: br. Łukasz Góra (fr.luka@gmail.com, tel. 507 066 975).

 • Dla młodzieży studenckiej, która ma dodatkowy miesiąc wakacji, franciszkanie przewidzieli „Studenckie wędrowanie” w dniach 14-20 września w Zakopanem. Miejscem pobytu jest tamtejszy Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy ss. Sercanek (ul. Jana Pawła II 1). Kontakt: br. Łukasz Góra (fr.luka@gmail.com, tel. 507 066 975).

 • Jednak największym wydarzeniem lata organizowanym co roku przez polskich franciszkanów jest Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku przypadnie już jego 33. edycja. Hasłem spotkania zaplanowanego od 29 lipca do 1 sierpnia brzmi "Tożsamość".


KAPUCYNI - BIESZCZADY I KAJAKI

 • XXVI Spotkanie Młodych w Wołczynie (13-16 lipca), 12 km od Kluczborka, w województwie opolskim. Spotkanie zatytułowane „Złap się wolności” odbędzie się w nowej formule, wymuszonej obecną epidemią. Główne wydarzenia odbywać się będą... w Krakowie i będą transmitowane na żywo codziennie między godz. 19.00 a 22.00.

 • Równolegle do wydarzeń w Krakowie odbywać się będą małe spotkania w klasztorach i parafiach kapucyńskich, m.in. w Nowej Soli, Bytomiu, Wałczu, Pile, Wrocławiu, Tenczynie, Krośnie czy Kielcach. Zorganizowane tam zostaną spotkania w grupach, nabożeństwa, koncerty i transmisje z inicjatyw w Krakowie i innych ośrodkach. W ten sposób powstanie sieć ewangelizacyjnych wydarzeń dziejących się w jednym miejscu, ale oddziałujących na spotkania młodych ludzi w całej Polsce. Organizatorem całości jest krakowska prowincja braci kapucynów.

 • W dniach 4-10 lipca kapucyni zapraszają ponadto pełnoletnie osoby do Ustrzyk Dolnych w Bieszczadach na „Męskie wyzwania”. Adres: Grzegorz Wolański, 38-714 Ustrzyki Górne 8. Szczegółowe informacje u br. Konrada, tel. 797 907 846.

 • Kajakowa „Wyprawa ojca z synem”, czyli spływ rzeką Nidą w okolicach Kielc. „Chcesz przeżyć przygodę, pogłębić relacje z tatą i zbliżyć się do Boga wśród pięknej przyrody? Przeżyj z nami tydzień w niezwykłym miejscu! Spotkaj Pana Boga w codziennej Eucharystii, w drugim człowieku i PIĘKNIE przyrody! Spływ Nidą zapewni wiele uroku i wrażeń” – zapewniają organizatorzy. Szczegółowe informacje u br. Piotra, tel. 797 907 809. Więcej informacji o zasadach sanitarnych i zgłoszenia na stronie: http://kapszlak.kapucyni.pl/nasze-akcje/wyjazdy-wakacyjne-2020/340-akcje-2020/2020-wakacje/6817-wyprawa-ojca-z-synem-2020

 • Dom rekolekcyjny Braci Mniejszych Kapucynów (ul. Korzeniaka 16, Kraków-Olszanica) zaprasza na „Dni Rozeznania Powołania” zaplanowane na 24-28 sierpnia. W czasie spotkania jego uczestnicy będą się zastanawiać nad tym, jak szczęśliwie przeżyć życie, jak podjąć właściwą decyzję życiową, czym jest powołanie zakonne i czy wybrać życie zakonne czy może małżeńskie. Szczegółowe informacje u br. Konrada, tel. 797 907 846.


KARMELICI – RODZINA SZKAPLERZNA

 • Karmelici zapraszają na XXI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w sanktuarium w Oborach koło Rypina w województwie kujawsko-pomorskim. W sobotę 11 lipca spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00, a zakończy o godz. 19.00. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczyć będzie abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który wcześniej przez wiele lat pracował jako osobisty sekretarz św. Jana Pawła II. Jeżeli przepisy sanitarne (obowiązujące w dniu 11 lipca) pozwolą, to całe spotkanie odbędzie się przy ołtarzu polowym na placu przed sanktuarium. Zgłoszenia grup pielgrzymkowych i indywidualne oraz dodatkowe informacje: o. Piotr Męczyński OCarm., tel. 606 989 719 lub 54 280 11 59, wew. 23, mail: opiotr@obory.com.pl.
 • Ponadto Karmelitański Ośrodek Powołań zaprasza na wakacyjne dni skupienia dla młodzieży męskiej. Będzie to czas na spotkanie z Bogiem ze wspólnotą Braci z Zakonu Karmelitańskiego, a także na spotkanie z samym sobą. Program rekolekcji pozwala na kontakt z Chrystusem w sakramentach świętych, na włączenie się w rytm życia poszczególnych klasztorów, ale także przewidziany jest czas dla siebie – spotkanie z samym sobą jest bowiem bardzo potrzebne w kwestii rozeznania powołania – wyjaśniają zakonnicy.

 • Podczas tegorocznych wakacji karmelici proponują spotkania w klasztorze w Krakowie (3-7 lipca), w Lipinach (9-12 lipca), w Trutowie (17-22 lipca), w Woli Gułowskiej (10-13 sierpnia) i w Gdańsku (14-18 sierpnia). Zapisy i pytania należy kierować na adres e-mail: powolania@karmelici.pl lub telefonicznie pod numerem: 608 736 027.


MISJONARZE, KLARYSKI, SALEZJANIE I SALEZJANKI

 • „Święty Wincenty a Paulo – promotor apostolstwa świeckich” – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku Tydzień Formacji Wincentyńskiej, na który zaprasza Zgromadzenie Księży Misjonarzy. Spotkanie potrwa od 7 do 11 lipca w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym „Vincentinum” w Krzeszowicach. W programie przewidziano codzienną Eucharystię, wykłady, prelekcje, pokazy multimedialne, warsztaty, śpiew i ciekawe filmy. Planowana jest także pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Inwałdu.

 • Klauzurowe siostry klaryski zapraszają do Krakowa młode kobiety na dni skupienia. Towarzyszyć mu będą słowa św. Klary z Asyżu: „Całym sercem pokochaj Tego, który się cały oddał dla twej miłości”. – Jest to propozycja dla młodych kobiet, które noszą w swoim sercu pragnienie szczególnego spotkania z Chrystusem lub pragną bliżej poznać naszą duchowość – wyjaśniają klaryski. Kilkudniowe terminy są możliwe 3-5 lipca, 8-11 sierpnia, oraz 19-20 września. Więcej informacji na stronie www.klaryski.pl.
 • Obóz o charakterze rekolekcyjno-rozwojowym proponują w sierpniu salezjanie. Propozycja przeznaczona jest dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych w dniach 10-16 sierpnia. Miejsce spotkania: Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy w Marianówce (Marianówka 4, 57-500 Bystrzyca Kłodzka).

 • Państwo Bożena i Janusz Majewscy związani z rodziną salezjańską zapraszają na wczasorekolekcje Stowarzyszenia „Mamy Małgorzaty dla rodzin salezjanów”. Będzie to odpoczynek połączony z rekolekcjami w Kniewie w terminie 5-12 lipca. – Chcemy przeżyć ten czas w radości i modlitwie, w poznawaniu św. Jana Bosco i świętych salezjanów oraz przybliżyć postać sługi Bożej Matusi Małgorzaty [Małgorzaty Occhieny, matki św. Jana Bosco]. Mamy nadzieję bliżej poznawać duchowość założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego. Kontakt: tel. 537 769 129, e-mail:rekolekcje@majewscy.eu.

 • Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki (siostry salezjanki) zapraszają natomiast od 10 do 13 lipca na Salezjańskie Dni Skupienia dla młodzieży w Suwałkach. Kontakt: s. Anna Szczęsna FMA, tel. 781 177 420 e-mail: ana.sz5@wp.pl lub s. Małgorzata Pilarska FMA, tel. 694 451 133, mpilarska71@gmail.com. Inny adres w celu zgłoszenia udziału: mlodziez@cmw.waw.pl. Istnieje również możliwość indywidualnych dni skupienia i rozeznania powołania we wspólnocie w Garbowie i w Łomiankach.


Propozycji formacyjnego spędzenia wakacji jest znacznie więcej. Aby zapoznać się z konkretną ofertą, warto odwiedzić strony poszczególnych zgromadzeń zakonnych lub serwis informacyjny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce www.zyciezakonne.pl

KM, KAI

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (17:34)

NaszDziennik.pl