logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Rekolekcje dla rodziców w żałobie

Poniedziałek, 27 lipca 2020 (16:05)

„Wieczernik Miłosierdzia” – pod takim hasłem w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się III Rekolekcje dla Rodziców w żałobie po śmierci dziecka.

– Rekolekcje są przystankiem na drodze żałoby, gdzie rodzice wchodząc w relację z Bogiem, ze współmałżonkiem, muszą odpowiedzieć na pytanie: co się tak naprawdę stało, jaki jest sens śmierci dziecka i jaki jest sens dalszego życia? Są adresowane do rodziców, którzy stracili dziecko w różnych okresach rozwoju; na skutek choroby, wypadku samochodowego czy także śmierci samobójczej – wyjaśnia Piotr Guzdek, jeden z organizatorów wydarzenia.

Rekolekcje potrwają cztery dni. Odbędą się w dniach 28-31 sierpnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. – Sanktuarium w Łagiewnikach to swoisty Wieczernik, w którym miłosierna miłość Boga dotyka cierpienia człowieka. Równocześnie odwołujemy się do ewangelicznych wydarzeń, które dokonały się w Wieczerniku. One stanowią sens tych rekolekcji. W Wieczerniku rozegrała się Ostatnia Wieczerza, czyli wieczerza pożegnania, smutku, która w jakiś sposób zapoczątkowała żałobę uczniów, ale równocześnie stała się początkiem nowego życia – życia eucharystycznego i eucharystycznej obecności pośród uczniów – wyjaśnia Guzdek, jednocześnie przypominając, że  w trakcie Ostatniej Wieczerzy św. Jan spoczywał na Sercu Jezusa. – Chcemy, żeby rodzice spoczęli na Sercu Jezusa Eucharystycznego i zadali mu pytanie, jaka jest Jego rola w doświadczeniu śmierci dziecka. Sensem Wieczernika jest to, żeby zechcieć żyć z odwagą, na nowo, wbrew wszystkiemu – mówi.

W programie rekolekcji znajduje się kierownictwo duchowe, konferencje, warsztaty psychologiczne, modlitwa o umocnienie w żałobie oraz Msza św. z zawierzeniem zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu.

Rekolekcje poprowadzi ks. dr Janusz Kościelniak, duszpasterz rodzin dzieci utraconych archidiecezji krakowskiej.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia są przyjmowane pod nr. tel. 667 837 106.

Organizatorami rekolekcji są: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wraz z Duszpasterstwem Rodziców Dzieci Utraconych przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl