logo
logo

Zdjęcie: foto:facebook.rozkrecwiare/ -

Rowerowa pielgrzymka

Poniedziałek, 27 lipca 2020 (20:05)

Aktualizacja: 27 lipca 2020 (20:10)

Z żywieckiego rynku wyruszyli dziś uczestnicy 10. pielgrzymki rowerowej „Rozkręć wiarę”. W tym roku pielgrzymowanie potrwa miesiąc i polegać będzie na przemierzeniu 4 tys. kilometrów po polskich drogach.

Tegoroczna pielgrzymka przebiegać będzie, m.in. przez Bieszczady, Mazury, Kaszuby.

Jak w poprzednich przedsięwzięciach część uczestników jechać będzie przez cały miesiąc, inni wybiorą wariant dwutygodniowego uczestnictwa. Za każdym razem jednak na trasie będzie ok. 20 osób.

Rowerzyści zmierzają odwiedzić sanktuaria. Uczestniczyć będą w Mszach św. m.in. w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce, Licheniu i Częstochowie. „42 pielgrzymów na rowerze powiezie Twoje prośby, dziękczynienie lub postanowienie do świętych miejsc naszej Ojczyzny” – zapowiadają na stronie facebookowej.

Jak tłumaczy pomysłodawca całego projektu, ks. Grzegorz Kierpiec, z konkatedralnej parafii w Żywcu, każdy może towarzyszyć rowerzystom na szlakach pielgrzymim w sposób duchowy.

„Polecamy się modlitwie i zapewniamy także o naszej. Wszystkie intencje zabieramy ze sobą” – podkreślił kapłan i zaznaczył, że wyprawa jest swoistym podziękowaniem za ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. „Jeśli ktoś chciałby dopisać swoją prośbę, to może to uczynić w każdym dniu, wysyłając maila na adres rwksiegaintencji@gmail.com” – zachęcił.

Zanim wyruszyli w drogę, wszyscy uczestnicy pielgrzymki w niedzielę wieczorem uczestniczyli w Mszy św. zakończonej błogosławieństwem udzielonym przez ks. Grzegorza Gruszeckiego, proboszcza konkatedry w Żywcu.

W ubiegłym roku rowerzyści z Żywca odwiedzili Medjugorie i Islandię. Dwa lata temu odwiedzili La Salette, pokonując wcześniej największe alpejskie przełęcze. W 2017 r. podziękowali za 25 lat istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Z tej okazji zdobyli Nordkapp. W 2016 r. rowerzyści w geście wdzięczności za Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, Chrzest Polski i Światowe Dni Młodzieży odwiedzili na jednośladach Ukrainę i Litwę, a następnie przez Armenię dotarli do Gruzji.

W poprzednich latach grupa rowerzystów pielgrzymowała do Ziemi Świętej, na Saharę, do Rzymu, Fatimy, Turcji.

AB, KAI

NaszDziennik.pl